Nowy numer 42/2020 Archiwum

Msze św. na dobry początek

We wszystkich szkołach, należących do diecezji Hradec Králové, nowy rok szkolny przywitano modląc się za uczniów i nauczycieli.

W Hradcu Králové odprawiono dwie poranne Msze św. dla studentów i uczniów szkół średnich. Podobnie było w pozostałych miastach - Skutči, Kutnéj Hoře i Borohrádku. Dodatkowo w katedrze pw. Ducha Świętego ks. Karel Moravec odprawił Mszę św. dla uczniów i przedszkolaków Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II.

Biskup pomocniczy diecezji hradeckiej, ks. Josef Kajnek, odprawił w kościele pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny Eucharystię dla uczniów Biskupiego Gimnazjum Bohuslava Balbina.

Z kolei ks. Josef Socha, generalny wikariusz diecezji, odprawił Mszę św. dla gimnazjalistów Suwerennego Zakonu Rycerzy Maltańskich. Biskupi wikariusz ks. Josef Suchár przewodniczył natomiast Mszy św. odprawionej w Borohrádku w kościele pw. św. Michała dla uczniów tamtejszej katolickiej podstawówki. Msze św. dla gimnazjalistów i studentów miały także miejsce w Kutnéj Hoře . Odprawił je dla uczniów i ich nauczycieli ks. Josef Kajnek.

Rok szkolny rozpoczynany Mszą św. to nie nowość na terenie Republiki Czeskiej, ale i nie reguła. Czeskie społeczeństwo, wciąż w przeważającej liczbie zeświecczone, coraz bardziej jednak przekonuje się do szkolnictwa katolickiego. Na terenie diecezji Hradec Králové funkcjonuje kilka szkół różnego szczebla, należących do diecezji. Kształci się w nich kilka tysięcy uczniów, w tym także niewierzących.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama