Nowy numer 28/2018 Archiwum

Ukarajcie winnych! 


Związkowcy z Solidarności upamiętnili ofiary zajść
z 31 sierpnia 1982 roku.

W tym roku obchody rocznicy zabójstwa przez funkcjonariuszy MO i ZOMO trzech manifestantów odbyły się w Lubinie w sobotę 31 sierpnia. Złożono kwiaty pod pomnikami, które stoją w miejscach, gdzie znaleziono ciała zabitych lubinian: Michała Adamowicza, Mieczysława Poźniaka i Andrzeja Trajkowskiego.

W kościele pw. NSPJ została odprawiona Msza święta, której przewodniczył oraz podczas której kazanie wygłosił ks. prałat Wiesław Migdał, wieloletni duszpasterz NSZZ „Solidarność” Regionu Zagłębia Miedziowego. Były też przemówienia pod pomnikiem stojącym na Wzgórzu Zamkowym. Tam Bogdan Orłowski, przewodniczący miedziowej „Solidarności”, grzmiał o niewinnych ofiarach i hańbie wymiaru sprawiedliwości, który do dzisiaj nie zdołał odnaleźć i skazać zabójców. – Tu, na lubińskim rynku, upomniano się o podstawowe prawa ludzkie i związkowe. Doszło do dramatycznych, nieludzkich w skutkach zdarzeń. Zastrzelono trzech lubinian, a kilkunastu innych raniono. A dzisiaj wysokiej rangi funkcjonariusz ówczesnej Milicji Obywatelskiej, skazany prawomocnym wyrokiem za sprawstwo kierownicze, przynosi zaświadczenia lekarskie uniemożliwiające mu odbycie kary! – przypominał szef związkowców. 
Tradycyjnie wieczorem odbył się koncert „Muzyka z Oblężonego Miasta”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma