Nowy numer 38/2023 Archiwum

Kibice kontra Armia Czerwona

Kibice Zagłębia Lubin ostro krytykują prezydenta Legnicy za zaproszenie byłych radzieckich żołnierzy na obchody 20. rocznicy wyjścia z Polski wojsk Federacji Rosyjskiej.

W związku ze zbliżającą się 20. rocznicą opuszczenia wojsk radzieckich z terenów Polski, władze SSZL "Zagłębie Fanatyków" wystosowały list do prezydenta Legnicy.

"W ciągu zaledwie kilku dni publikujemy kolejne oświadczenie, konkretnie list, ale sprawa jak najbardziej ważna. Już we wrześniu przypadnie 20. rocznica końca okupacji radzieckiej i w związku z tym ruszamy z inicjatywą usunięcia "pomników" okupanta z naszych miast! Na początek publikujemy list, który wysłaliśmy do Prezydenta Legnicy, która we wrześniu organizuje festiwal i zaprosiła... 160 żołnierzy radzieckich stacjonujących w Legnicy. Udostępniajcie tą wiadomość, niech dotrze do jak największej liczby osób!

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z ukształtowaniem nowej linii orzeczniczej dotyczącej definicji legalnej terminu „pomnik” zwracamy się z uprzejmą prośbą o przeanalizowanie, czy istnieje możliwość rozbiórki pomnika Przyjaźni Polsko – Radzieckiej, zbudowanego w 1951 r., zlokalizowanego na Placu Słowiańskim w Legnicy. Jednocześnie rekomendujemy takie rozwiązanie.

Mając na względzie wyrok z dnia 2 lipca 2013 r. Sądu Rejonowego dla Warszawy Praga Północ, chcielibyśmy wskazać, że istnieją prawne możliwości rozbiórki tego pomnika. W naszej ocenie okres powojenny był okresem zniewolenia naszej Ojczyzny, który nie zasługuje na gloryfikowanie. Co więcej, uważamy, że armia radziecka, była jednym z agresorów, który napadł nasz kraj i okupował go jeszcze 48 lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Uważamy także, że 20 rocznica opuszczenia przez obce wojsko naszego kraju jest idealnym momentem, aby usunąć tego typu symbole z naszych polskich miast.

Proponujemy także, aby ten pomnik, który stoi w tak popularnym miejscu w Legnicy został zastąpiony innym symbolem, poświęconym zapomnianym przez Państwo polskie Żołnierzom Wyklętym lub żołnierzom Armii Krajowej, na których w powojennej „wolnej” Polsce czekała kara śmierci z rąk sowieckich „przyjaciół”.

Jako Stowarzyszenie, a także reprezentanci kibiców Zagłębia z Legnicy i powiatu legnickiego, powołując się na przedmiotowy wyrok wnosimy o to, aby pomnik ten został rozebrany. Nie domagamy się likwidacji cmentarzy żołnierzy radzieckich, ale pomnika fałszywej przyjaźni Polsko - Radzieckiej. Jednocześnie uważamy, że organizacja imprez, jak ta planowana w najbliższym czasie w Legnicy, mająca na celu gloryfikowanie armii czerwonej i wypaczanie historii nie powinny mieć miejsca.

Z poważaniem,

Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin "Zagłębie Fanatyków"

Urząd Miast Legnicy jak na razie nie ustosunkował się do listu.

Warto dodać, że idea krytyki prezydenta Legnicy przez fanów Zagłębia Lubin jest sama w sobie prowokacyjna, bez względu na przyczynę krytyki. Otóż fanatycy zespołu z Legnicy i Lubina wzajemnie się nie znoszą.

Dlatego Stowarzyszenie Kibiców "Tylko Miedź" Miedzi Legnica nie zajęło stanowiska w sprawie listu, chociaż wielu z jego członków brało udział 1 marca br. w legnickich (bez udziału przedstawicieli miasta) obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod pomnikiem "Wdzięczności dla Armii Radzieckiej".

Kibice Miedzi nieoficjalnie podkreślają, że generalnie fanatyczni kibice w Polsce mają poglądy prawicowe. Kibice organizują różne akcje np. zbierają dary  dla Polaków pozostałych na Wschodzie, przypominają postaci Żołnierzy Wyklętych czy organizują obchody rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast