Podczas konferencji prasowej uroczyście otwarto wystawy, dokumentujące kilkusetletnią historię krzeszowskich cystersów. Dodatkowo zaprezentowano nowy film i album o Krzeszowie.
Unikatowe, ręcznie haftowane infuły i ornaty czy pantofelki opata z jego stroju pontyfikalnego. Misternie cyzelowany kielich mszalny, złota monstrancja z czeskiej Pragi i mszały, pisane specjalnie dla krzeszowskich cystersów w XVII.
To tylko niektóre eksponaty, jaki zgromadzono na wystawach w Krzeszowie. W ten sposób po raz pierwszy w historii tego miejsca powstało muzeum, poświęcone założycielom i budowniczym Krzeszowa - zakonowi cystersów.
Podczas konferencji, inaugurującej funkcjonowanie obu sąsiadujących ze sobą wystaw, obecny był także Tadeusz Piotr Prociak, autor albumu fotograficznego "Krzeszowskie sanktuarium. Europejska perła baroku". Konferencja była także okazją do zaprezentowania fragmentów filmu promocyjnego o Krzeszowie, który stworzył Zdzisław Kozak.
...druga mieści się na parterze budynku Domu Opata Roman Tomczak /GN
Reżyser nie mógł być obecny na spotkaniu, dlatego w jego imieniu mówił ks. Piotr Nowosielski, konsultant przy realizacji filmu. Film miał już swoją premierę telewizyjną – w Wielki Czwartek i Wielki Piątek pokazywano go w kanale TVP Historia.
W konferencji uczestniczyli m. in. ks. dr Józef Lisowski, kanclerz legnickiej kurii, s. Regina Szewczyk, ksieni krzeszowskich benedyktynek, kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko, Barbara Skoczylas-Stadnik, dyrektorka Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, przedstawiciele polskiego parlamentu oraz media.
Zarówno film jak i album są do kupienia w krzeszowskiej Obsłudze Pielgrzyma. Wystawy, zarówno ta w budynku należącym do benedyktynek, jak i w Domu Opata, można oglądać codziennie.