Kard. Dominik Duka, metropolita praski i prymas Czech, przewodniczył Mszy św. na Śnieżce. Eucharystia we wspomnienie św. Wawrzyńca była sprawowana w intencji ratowników górskich i ludzi gór.
Kilkaset osób uczestniczyło w tradycyjnym spotkaniu i Mszy św., odprawionej pod Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce. Oprócz metropolity praskiego Eucharystię koncelebrowali bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki oraz księża z Polski i Czech.
Gośćmi spotkania byli także dwaj prezydenci Republiki czeskiej - obecnie urzędujący Miloš Zeman oraz jego poprzednik Vaclav Klaus. Prezydent Zeman powitał obecnych w swoim imieniu oraz w imieniu nieobecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wspomniał, że życie ludzkie jest jak wędrowanie po górach.
- Niektórzy stawiają sobie wysokie cele w życiu. Wysokie, jak te góry. Ale trzeba pamiętać, że po zdobyciu każdego szczytu, z jego wierzchołka rozpościerają się nowe horyzonty. To one dają nam motywację do pójścia dalej. Tego wam życzę, abyście zawsze podążali za swoimi marzeniami - powiedział prezydent Czech. Polski parlament reprezentował Grzegorz Schetyna a polskie władze państwowe wojewoda Marek Skorupa. Obecni też byli marszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Pokój.
Wśród zaproszonych gości był prezydent Czech Milos Zeman Roman Tomczak /GN
Homilie podczas Mszy św. głosili kard. Duka i bp Cichy. Prymas Czech zwrócił uwagę na odpowiedzialna i niebezpieczna pracę ratowników górskich i wszystkich, którzy narażają swoje życie dla innych. Bp Stefan Cichy odniósł się natomiast do postaci św. Wawrzyńca, jako przykładu ofiarowania się dla wiary.
- Papież Benedykt XVI bardzo często namawiał, żeby popatrzeć na świadków wiary poprzez pryzmat poprzednich pokoleń. I w polskich materiałach duszpasterskich wydanych na Rok Wiary, są przedstawione m. in. sylwetki świętych, którzy są dla nas świadkami wiary.
Takim świadkiem wiary sprzed wielu, wielu lat jest św. Wawrzyniec. Zginął za wiarę 10 września 258 roku. A jednak jego świadectwo jest do dziś wspominane. Swoją wiarę opierał ten święty przede wszystkim na słowach Pisma świętego i Eucharystii. Także my, za przykładem św. Wawrzyńca być każdego dnia prawdziwymi świadkami wiary - mówił na Śnieżce bp Stefan Cichy.
W dniu św. Wawrzyńca Śnieżkę odwiedza więcej osób niż zwykle Roman Tomczak /GN
Po Mszy św. wojewoda dolnośląski Marek Skorupa odznaczył Jerzego Pokoja, przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego i działalność na rzecz społeczności lokalnej.
Z kolei Semik Województwa Dolnośląskiego odznaczył Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” osoby, które swoją praca przysłużyły się sprawie ratownictwa górskiego w Sudetach. Odznaki otrzymali bp Stefan Cichy, ks. Franciszek Schimler, ks. Zenon Stoń oraz były wojewoda jeleniogórski Jerzy Gołaczyński.
Geneza spotkań na Śnieżce sięgają 1978 r., kiedy spotykali się tam nielegalnie przedstawiciele ruchów antykomunistycznych. Václav Havel bywał tu najpierw jako ścigany przez bezpiekę dysydent, a później prezydent Republiki.