Nowy numer 21/2018 Archiwum

Proces beatyfikacyjny ks. Toufara nabiera tempa

Bp. Jan Vokál mianował postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Tomáša Petráčka, szefa Wydziału Studiów Kulturalnych i Religijnych na Uniwersytecie Hradec Králové.

Właśnie urzędnicy kurii archidiecezjalnej w Pradze, gdzie ze względu na miejsce śmierci ks. Toufala została rozpoczęta, przekazali całą sprawę do Hradca Králové. Teraz zajmie się nią miejscowy ksiądz, historyk i nauczyciel akademicki, docent Tomáš Petráček.

– Proces beatyfikacyjny nabiera tempa – komentuje Petr Suchomel, sekretarz bp. Jana Vokála. Przypomina jednocześnie, że ordynariusz hradeckralovski rozpoczął proces na wiosnę ub. r., zyskując aprobatę wszystkich czeskich biskupów.

– Teraz sprawa wraca do diecezji, w której posługiwał ks. Toufar. To decyzja kard. Dominika Duki – wyjaśnia.

Ks. Josef Toufar został przez władze komunistycznej Czechosłowacji aresztowany i zamordowany podczas brutalnego śledztwa w Pradze. Powodem aresztowania było rzekome zainscenizowanie przez ks. Toufara tzw. cudu cudu čihostskiego (od nazwy miejscowości Číhošť, gdzie był proboszczem). Według relacji świadków w trakcie Mszy św. 11 grudnia 1949 roku poruszył się kilkakrotnie na boki półmetrowy krzyż ołtarzowy.

Cud miał się powtórzyć na Boże Narodzenie. Szerząca się wieść o cudzie zainteresowała czechosłowacką służbę bezpieczeństwa (Státní bezpečnost) i 29 stycznia proboszcza uwięziono i przewieziono do Pragi. Tam zakatowano księdza na śmierć za odmowę współpracy i zaprzeczanie, że spreparował poruszający się krzyż. Jako przyczynę zgonu podano pęknięcie wrzodu.

Głównym zadaniem ks. Tomáša Petráčka będzie teraz zebranie dokumentacji do procesu beatyfikacyjnego   Głównym zadaniem ks. Tomáša Petráčka będzie teraz zebranie dokumentacji do procesu beatyfikacyjnego bihk.cz

Jednym z głównych zadań postulatora będzie teraz zebranie wszelkiej dokumentacji nt. wydarzeń sprzed 63 lat. Potem dokumenty zostaną przekazane do Watykanu.

Doc. Tomáš Petráček urodził się w 1972 r. Ukończył gimnazjum w Hořicach, później studiował historię, etnologię oraz dzieje gospodarki i społeczeństwa na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jednocześnie był słuchaczem na wydziale filozoficznym w Pradze i wydziale teologicznym we Freiburgu.

Święcenia kapłańskie przyjął w 2005 r. Trzy lata później uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie w Ołomuńcu. Od roku 2007 pełni funkcję duszpasterza akademickiego w Hradcu Králové oraz kierownika Zakładu Studiów Kulturowych i Religijnych. Wykłada także na Wydziale Teologicznym w Pradze.

Jest autorem licznych publikacji. Jego książka „Biblia i nowoczesna krytyka” zajęła w ub. r. trzecie miejsce w rankingu na książkę roku Tygodnika Katolickiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma