Nowy numer 44/2020 Archiwum

Proces beatyfikacyjny ks. Toufara nabiera tempa

Bp. Jan Vokál mianował postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Tomáša Petráčka, szefa Wydziału Studiów Kulturalnych i Religijnych na Uniwersytecie Hradec Králové.

Właśnie urzędnicy kurii archidiecezjalnej w Pradze, gdzie ze względu na miejsce śmierci ks. Toufala została rozpoczęta, przekazali całą sprawę do Hradca Králové. Teraz zajmie się nią miejscowy ksiądz, historyk i nauczyciel akademicki, docent Tomáš Petráček.

– Proces beatyfikacyjny nabiera tempa – komentuje Petr Suchomel, sekretarz bp. Jana Vokála. Przypomina jednocześnie, że ordynariusz hradeckralovski rozpoczął proces na wiosnę ub. r., zyskując aprobatę wszystkich czeskich biskupów.

– Teraz sprawa wraca do diecezji, w której posługiwał ks. Toufar. To decyzja kard. Dominika Duki – wyjaśnia.

Ks. Josef Toufar został przez władze komunistycznej Czechosłowacji aresztowany i zamordowany podczas brutalnego śledztwa w Pradze. Powodem aresztowania było rzekome zainscenizowanie przez ks. Toufara tzw. cudu cudu čihostskiego (od nazwy miejscowości Číhošť, gdzie był proboszczem). Według relacji świadków w trakcie Mszy św. 11 grudnia 1949 roku poruszył się kilkakrotnie na boki półmetrowy krzyż ołtarzowy.

Cud miał się powtórzyć na Boże Narodzenie. Szerząca się wieść o cudzie zainteresowała czechosłowacką służbę bezpieczeństwa (Státní bezpečnost) i 29 stycznia proboszcza uwięziono i przewieziono do Pragi. Tam zakatowano księdza na śmierć za odmowę współpracy i zaprzeczanie, że spreparował poruszający się krzyż. Jako przyczynę zgonu podano pęknięcie wrzodu.

Proces beatyfikacyjny ks. Toufara nabiera tempa   Głównym zadaniem ks. Tomáša Petráčka będzie teraz zebranie dokumentacji do procesu beatyfikacyjnego bihk.cz

Jednym z głównych zadań postulatora będzie teraz zebranie wszelkiej dokumentacji nt. wydarzeń sprzed 63 lat. Potem dokumenty zostaną przekazane do Watykanu.

Doc. Tomáš Petráček urodził się w 1972 r. Ukończył gimnazjum w Hořicach, później studiował historię, etnologię oraz dzieje gospodarki i społeczeństwa na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jednocześnie był słuchaczem na wydziale filozoficznym w Pradze i wydziale teologicznym we Freiburgu.

Święcenia kapłańskie przyjął w 2005 r. Trzy lata później uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie w Ołomuńcu. Od roku 2007 pełni funkcję duszpasterza akademickiego w Hradcu Králové oraz kierownika Zakładu Studiów Kulturowych i Religijnych. Wykłada także na Wydziale Teologicznym w Pradze.

Jest autorem licznych publikacji. Jego książka „Biblia i nowoczesna krytyka” zajęła w ub. r. trzecie miejsce w rankingu na książkę roku Tygodnika Katolickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama