Nowy numer 33/2018 Archiwum

Na pamiątkę wielkiej wody

Minął rok od powodzi, która przeszła przez Olszynę, pozostawiając za sobą ogrom zniszczeń. Olszynianie wspominali tragedię, z nadzieja patrząc w przyszłość.

Rocznicowe obchody rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ks. Tomasza Metelicę. Podczas liturgii modlono się za miasto, jego mieszkańców i włodarzy. Po Eucharystii z kościoła parafialnego pw. św. Józefa Oblubieńca NMP do pomocniczej świątyni pw. Podwyższenia Krzyża Św. wyruszyła procesja.

Podczas przejścia wierni śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, upraszając Bożą łaskawość dla swojego miasta. Podczas procesji celebrans miał na sobie zabytkową kapę, która ostatnim razem w użyciu liturgicznym była na początku lat osiemdziesiątych XX wieku.

Świecką część obchodów stanowiło odsłonięcie słupa powodziowego – pierwszego takiego pomnika w powiecie lubańskim. Słup został postawiony na terenie należącym do parafii, na co zgodę wydał proboszcz, ks. Jan Dochniak.

Słup opisuje wysokość fali powodziowej z lat 1880, 2010 i 2012   Słup opisuje wysokość fali powodziowej z lat 1880, 2010 i 2012 Artur D. Grabowski

Pomnik powstał dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Pro Parva Patria oraz przy dofinansowaniu ze środków powiatu lubańskiego. O powodziach w historii miejscowości i idei tego pomnika mówił dr Łukasz Tekiela – prezes stowarzyszenia.

Odsłonięcia słupa dokonali wspólnie starosta lubański Walery Czarnecki, burmistrz Olszyny Leszek Leśko oraz Teresa Dudkiewicz-Kozań - wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego i zarazem prezes Parafialnego Zespołu Caritas.

Na pomniku oznaczono trzy poziomy wody podczas powodzi w roku 1880, 2010 i 2012. Całość wykonana została z drewna dębowego o podstawie metalowej i zwieńczona miedzianym szpicem.

Dziś Olszyna jest jednym wielkim placem budowy. Dzięki przeprowadzanym inwestycjom drogowo-mostowym i w samym korycie rzeki, miasto zmienia się.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma