Nowy numer 49/2023 Archiwum

Między nami, Bukowińczykami

Ponad 100 osób uczestniczyło w "Spotkaniu z Bukowińczykami", zorganizowanym przez Fundację Bukowińską "Bratnia Pomoc" z Lubania.

Podczas spotkania wiele mówiono o projekcie „Powrót do korzeni – śladami naszych ojców na Bukowinę” w ramach którego Fundacja będzie aż do końca roku zapraszać mieszkańców regionu do udziału w wydarzeniach dotyczących tematyki bukowińskiej.

– We wrześniu zorganizowana zostanie w Lubaniu wystawa fotograficzna prezentująca współczesną Bukowinę. Zainauguruje ją wernisaż. Wykonane zostaną także stroje dla zespołu folklorystycznego „Echo Bukowiny”, prowadzonego przez Fundację od dziesięciu lat – mówi Magdalena Guła, koordynator projektu.  – Opracowana i wydana zostanie także publikacja dotycząca lubańskich Bukowińczyków. Projekt zakończony zostanie uroczystym spotkaniem poświęconym promocji książki – dodaje.

Gościem spotkania był dr Jan Bujak z Krakowa, z pochodzenia Bukowińczyk, ekspert z zakresu tematyki bukowińskiej. Jak wyjaśniają organizatorzy projektu, jego celem jest m. in. ocalenie od zapomnienia dorobku kulturalnego i tradycji bukowińskich oraz zainteresowanie mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego dziejami i twórczością Bukowińczyków. Na realizację projektu Fundacja otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 35 tysięcy złotych z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Wniosek Fundacji zajął wysokie, trzecie, trzecie miejsce wśród prawie 1,5 tys. innych projektów, które napłynęły na konkurs z terenu całej Polski.

Między nami, Bukowińczykami   Dla przybyłych gości zaśpiewał zespół ludowy "Echo Bukowiny" Magdalena Guła

Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” zachęca wszystkich Bukowińczyków z Lubania i powiatu lubańskiego oraz ich potomków do udostępniania do archiwizacji posiadanych pamiątek dot. Bukowiny, w szczególności z okresu przedwojennego oraz związanych z osiedlaniem się w Polsce po 1945 r.

Bukowińczycy to Polacy, którzy przyjechali do Polski po zakończeniu II wojny światowej z terenu Bukowiny – historycznej krainy na pograniczu dzisiejszej Ukrainy i Rumunii. Polacy na tych terenach mieszkali od wielu pokoleń. Na początku XX w. ludność polska stanowiła tam piątą co do wielkości kategorię etniczną w wielonarodowej społeczności Bukowiny.

Po wojnie Polacy z Bukowiny trafili głównie na tzw. Ziemie Odzyskane. Zamieszkali m.in. w ówczesnym województwie zielonogórskim (Żagań, Żary) oraz na Dolnym Śląsku. Na teren województwa dolnośląskiego Bukowińczycy przyjechali większymi grupami m.in. do Wrocławia, Lubania i Pisarzowic.

Według szacunków Fundacji Bukowińskiej „Bratnia Pomoc” na terenie powiatu lubańskiego znalazło się po wojnie ok. 1,5 tys. Bukowińczyków. Osiedlali się głównie w Uniegoszczy i Pisarzowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy