Nowy numer 22/2023 Archiwum

Festiwal katolickiej Cerkwi

Zakończył się VIII Festiwal Twórczości Sakralnej dla dzieci i młodzieży z greckokatolickich parafii dekanatów zielonogórskiego i wrocławskiego eparchii wrocławsko-gdańskiej.

Artystyczne występy poprzedziła modlitwa - liturgia w greckokatolickiej cerkwi w Legnicy. Liturgii przewodniczył synkel (wikariusz biskupi), ks. mitrat Julian Hojniak z Zielonej Góry. Koncelebrowali kapłani z dekanatów zielonogórskiego i wrocławskiego. W czasie liturgii można było skorzystać z posługi w sakramencie pokuty i pojednania.

W swojej homilii ks. Hojniak zwrócił uwagę, że występy na scenie to też głoszenie Dobrej Nowiny. - Każdy uczestnik tego kulturalnego wydarzenia jest zwycięzcą, bo głosi - według swoich możliwości i zdolności - Jezusa Chrystusa - mówił.

Po liturgii w sali katechetycznej legnickiej parafii wszystkich uczestników Festiwalu przywitał ks. dr Mirosław Drapała, proboszcz legnickiej parafii greckokatolickiej, który jednocześnie otworzył kolejny już Festiwal.

Dzieci i młodzież przywitała także Anna Hawrylczak-Małańczak, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bohdana Igora Antonycza w Legnicy. W programie znalazły się odwołania do początków historii Kościoła greckokatolickiego (m. in. do Chrztu Rusi Kijowskiej) oraz wiele akcentów biblijnych.

Dzieci i młodzież występowały indywidualnie oraz w grupach muzyczno-słownych. Najliczniejszą grupą uczestników była legnicka parafia a następnie parafie z Wrocławia, Zielonej Góry, Dąbia i Szprotawy.

Pamiątkowe upominki młodym uczestnikom festiwalu wręczyli ks. Mirosław Drapała i ks. Julian Hojniak. Podczas VIII Festiwalu Twórczości Sakralnej ogłoszono wyniki  biblijnego konkursu plastycznego „Biblijne opowiadania z Ewangelii według św. Łukasza”. Najlepsze prace oceniło jury, które przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Fundatorami nagród były parafie greckokatolickie z eparchii wrocławsko-gdańskiej.

Ks. Mirosław Drapała podziękował wszystkim, którzy podjęli się trudu organizacji tego kulturalno-religijnego wydarzenia: księżom, katechetkom, siostrze Josafitce z Wrocławia oraz Zofii Tymie, za aranżację artystyczną całego festiwalu.

Festiwal zorganizowała parafia greckokatolicka w Legnicy. Nagrody ufundowały parafie: greckokatolicka w Legnicy oraz greckokatolickie z dekanatów wrocławskiego i zielonogórskiego. Festiwal, który odbył się już po raz ósmy, za każdym razem przekazuje wartości ewangeliczne i jest świętem radości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast