GN 2/2019 Archiwum

Pospieszalski: mediami rządzi układ

- "Newsweek" i "Wprost" mają dwadzieścia razy większe dochody z reklam niż "Gość Niedzielny" i "Gazeta Polska", mimo że oba te tytuły sprzedają się w sumie w większym nakładzie - mówił w Bolesławcu Pospieszalski.

Jego zdaniem jest to wynik gry układu politycznego. - W Polsce mediami nie rządzi wolny rynek, tylko układ polityczny - mówił. - Czyż czytelnicy "Gościa Niedzielnego" nie są takimi samymi konsumentami, jak czytelnicy "Wprost"? Czyż nie są takimi samymi odbiorcami reklam, jak kupujący "Newsweeka"? Wobec tego jak to się dzieje, że reklamodawcy wolą płacić tytułom, które się słabiej sprzedają, ale za to chwalą władzę? Za to tych, którzy zadają niewygodne pytania i patrzą tej władzy na ręce, omijają się z daleka?

Retorycznych pytań nie zabrakło podczas tego spotkania. Nie zabrakło także odpowiedzi i znakomitej narracji. Zdaniem Pospieszalskiego, rodowód mediów tzw. głównego nurtu sięga czasów przedwojennych (Komunistycznej Partii Polski) oraz powojennych (Polskiej Partii Robotniczej). To tutaj Pospieszalski upatruje źródeł medialnej manipulacji.

- Z jednej strony uczą nas mówić  "pogrom w Jedwabnem", z drugiej - "poznański czerwiec" - zwracał uwagę Pospieszalski. - Zbrodnię strzelania z broni maszynowej do niewinnych robotników nazywa się niewinnie "wydarzeniami grudniowymi", a ubecka prowokacja urasta do rangi  "pogromu kieleckiego". Oto manipulacja mediów w ocenie wydarzeń z naszej historii - mówił.

Jan Pospieszalski zaśpiewał w kościele dwie piosenki Czerwonych Gitar, jedną poświęconą Żołnierzom Wyklętym   Jan Pospieszalski zaśpiewał w kościele dwie piosenki Czerwonych Gitar, jedną poświęconą Żołnierzom Wyklętym Roman Tomczak /GN

Jan Pospieszalski, niegdyś członek Czerwonych Gitar (przez cztery lata zastępował Krzysztofa Klenczona), publicysta i autor programów telewizyjnych, wykonał dwie piosenki swojego dawnego zespołu: „Biały krzyż” i „Nie spoczniemy”.

Pospieszalski swoje wystąpienie w sanktuarium pw. Najśwętszej Maryi Panny i św. Mikołaja poświęcił tematowi manipulacji mediów w życiu publicznym. Spotkanie poprzedziła Msza św. oraz występ chóru mieszanego Bolesławieckiego Ośrodka Kultury.

Noce Kościołów organizowane są już po raz czwarty przez Katolickie Radio Rodzina Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Od 7 do 9 i od 10 do 16 czerwca były organizowane w miastach Ukrainy. W diecezji legnickiej przeżywane są po raz pierwszy. Oprócz Bolesławca w projekt ten zaangażowały się także parafie w Legnicy i Legnickim Polu.

W całej archidiecezji wrocławskiej wieczorne spotkania w kościołach zaplanowano aż w dwudziestu miejscach.

Abp Józef Kupny, nowy metropolita wrocławski, powiedział, że jest to wyjątkowa okazja, aby podziwiać piękno architektury sakralnej wielu świątyń, ale też brać udział w wydarzeniach, w których wielu znanych gości z odwagą przyznaje się do Chrystusa we współczesnym świecie, dając świadectwo swojej wiary.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Boogna
    25.06.2013 21:47
    Mediami z pewnością rządzi układ i propagowanie zniekształconego obrazu rzeczywistości. Manipulacje, przekaz podprogowy. Dziś polscy publicyści walczący niegdyś z komunistyczną cenzurą krzyczą "ab equis ad asinos", bo czy coś się zmieniło?? Nie!! Teatr absurdu, tyle, że wówczas potrafiliśmy się temu sprzeciwić dziś poddajemy się powolnym procesom katastroficznych zwodzeń, omamieni ślepą żądzą pchania się do przodu, wydezynfekowani z organizmów twórczych. Jednak nie do tego zmierzałam - dziś przeciętny konsument, którym zainteresowany będzie potencjalny reklamodawca nie sięga po gazetę katolicką. Odbiorcy gazet katolickich zbyt mocno utożsamiani są jedną tylko grupą odbiorców, a przecież do ludzi starszych kieruje się już tylko reklamy magicznych medykamentów przywracających witalność. Gość Niedzielny ma potencjał, siłę by zmieniać pryzmat przez jaki spogląda się na czytelnika pism z "kościelnego stolika"
    To my czytelnicy musimy udowodnić, że warto troszczyć się i o naszą duszę przeciętnego konsumenta... Dlaczego bowiem pod byle jakim artykułem różnych portali znajdujemy dyskusje i komentarze, a tu boimy się wyrazić opinię?
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy