Nowy numer 3/2019 Archiwum

Ludzie renesansu

„Mój syn od wczoraj jest magistrem!” - usłyszałem na ulicy rozmowę dwóch kobiet. „Taa... kolejny bezrobotny” - podsumowała druga. Nic tak nie drażni pracodawców, jak magister o dwóch lewych rękach.

Nadeszło odrodzenie. Może jeszcze nie w duchu włoskiego renesansu, ale są pierwsze jaskółki, które mówią, że w Polsce czas stadnego pchania się na studia minął. Taką jaskółką było ostatnie podsumowanie regionalnego projektu edukacyjnego „Modernizacja centrów kształcenia na Dolnym Śląsku”.

Podczas spotkania wyszło na jaw, że Legnica (jako miasto) nigdy nie zamknęła żadnej ze swoich szkół zawodowych. Podziwu godna przenikliwość. Okazało się także, że w ciągu kilku ostatnich lat 7 szkół zawodowych w mieście doposażono w znakomity sprzęt do kształcenia fachowców, o których przecież tak trudno w naszym kraju. Kto nie wie, jak trudno, niech spróbuje znaleźć uczciwą, niepijącą i znającą się na robocie ekipę budowlaną.

Za to, że w tych legnickich szkołach nauczą, jak być dobrym fachowcem bez picia, nie ręczę. Ale jestem przekonany, że tendencja do zapisywania się do szkół zawodowych jest czymś więcej niż modą albo wymogiem chwili. Młodzi chcą zarabiać – to jasne. W końcu nie każdy ma ambicje kiwać się całe lata na urzędniczym stołku za 1800 miesięcznie.

Ci młodzi chcą też robić w życiu to, co lubią i kochają. Dlatego idą do zawodówek, świadomie rezygnując z „mgr” przed nazwiskiem. I jeszcze – last, but not least – ich stać już na to, żeby powiedzieć ambicjom swoich rodziców „nie”. Dla takich, jak oni tylko w Legnicy powstało w ciągu ostatnich trzech lat ponad 40 nowych pracowni zawodowych. Wykształcą elektryków, mechaników samochodowych i rolników, ale też przewodników turystycznych, informatyków i mechatroników. Ludzi – jestem przekonany – lubiących swoją pracę.

To, że po szkole znajdą zatrudnienie, jest niemal pewne. To, że ich koledzy po studiach będą szukali dla siebie zajęcia dłużej i z mniejszymi widokami na sukces, jest w 100 proc. pewne. Rzemieślnik, jak nie znajdzie dla siebie warsztatu, założy swój. Inteligent napisze co najwyżej kolejne, podrasowane CV. Na komputerze, który naprawi mu kolega po zawodówce.

Dzięki zawodowemu odrodzeniu za kilka, kilkanaście lat rynek zacznie nasycać się godnymi zaufania rękodzielnikami, czerpiącymi radość ze swojej roboty, przekazującymi ten zapał dalej. Chcę doczekać czasów rzemieślniczego odrodzenia! Jeszcze nie jest za późno.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Lennka
    19.06.2013 21:53
    Nic dodać nic ująć. System szkolnictwa jaki został nam zaproponowany lata temu wykształcił rzesze młodych ludzi dziś stojących w kolejce w Powiatowych Urzędach Pracy, czytających oferty z ostatnich tygodni: murarz, tynkarz, stolarz, ślusarz mechanik !!! Dlaczego zdecydowaliśmy się tak zdeklasować szkolnictwo zawodowe? Dlaczego mgr przed nazwiskiem stał się wyznacznikiem statusu społecznego? Dobra ekipa remontowa? Z pewnością emigrowała do Wielkiej Brytanii czy Irlandii, które polskim pracownikom ofiarowały wówczas "dobry wikt i opierunek" a często i szacunek, bo Polaka mimo wielu wad jako pracownika i fachowca w swej dziedzinie się szanuje.
    Cieszy fakt, że nadchodzi odrodzenie. Miejmy nadzieję że urośnie i do rangi włoskiego renesansu. Potrzebujemy tego. Potrzebujemy reformy i wolności od oceny zdolności i umiejętności, opartych na nie raz nie dwa, na nic nie wartym dyplomie uczelni wyższej.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy