Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tak, jak przed laty przejdź do galerii

Inscenizacja bitwy pod Chojnowem, która rozegrała się w maju 1813 r., była kulminacyjnym punktem uroczystości zorganizowanych przez miejskie instytucje kultury.

Ponad tysiąc osób przyszło zobaczyć, jak w podchojnowskich Piotrowicach żołnierze tzw. VI koalicji antynapoleońskiej (w tym przypadku Prusacy i Rosjanie) pokonują szpicę oddziału gen. Maison w zasadzce, którą przygotowali francuskim żołnierzom.

Znakomita organizacja przedstawienia oraz zaangażowanie osób odgrywających XIX-wiecznych żołnierzy dały piorunujący efekt. Na kilkadziesiąt minut wszyscy obecni przenieśli się w czasy wielkich bitew Bonapartego. Zadbano o wszelkie szczegóły, jakie towarzyszyły bitwie sprzed dwustu lat.

VI koalicja antyfrancuska, złożona z wojsk austriackich, pruskich, rosyjskich, szwedzkich, brytyjskich i hiszpańskich, ostatecznie pokonała wojska Cesarstwa Francuskiego w 1814 r.  zmuszając do abdykacji Napoleona Bonaparte. Zdetronizowany cesarz został uwięziony na Elbie. Potyczka pod Chojnowem nie miała jednak na to żadnego wpływu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama