Nowy numer 48/2020 Archiwum

Uczniowie o bohaterach 1863 roku

„W mroźny, styczniowy dzień wyruszyli w bój... Zanieśmy pamięć o powstańcach styczniowych do Brukseli”. Wielki konkurs rozstrzygnięty. Pięć osób pojedzie do Parlamentu Europejskiego.

W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze odbyła się gala wręczenia nagród laureatom konkursu o powstaniu styczniowym.

Organizatorami konkursu byli Marzena Machałek, poseł na Sejm RP, oraz jeleniogórski oddział  Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich. Honorowy patronat nad inicjatywą objął prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego.

Do konkursu stanęło 35 szkół, z których nadeszły aż 84 prace. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mieli do wyboru jedną z trzech zaproponowanych form - wiersz, esej oraz opowiadanie. Poziom nadesłanych prac oceniono jako bardzo wysoki i wyrównany.

Ostatecznie nagrody główne otrzymało siedem osób. Dwie z nich - wyjazdy do Sejmu RP - ufundowała Marzena Machałek,  a pięć wyjazdów do Parlamentu Europejskiego w Brukseli - prof. Ryszard Legutko.  Uczniowie otrzymali także 13 wyróżnień w postaci książek o tematyce historycznej.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił wykład prof. Andrzeja Waśki (UJ), traktujący o wątkach powstania styczniowego w literaturze polskiej. Konkurs zorganizowano w 150. rocznicę wybuchu powstania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama