Reklama

  Nowy numer 12/2023 Archiwum

Via Lucis u św. Jadwigi

W przyszły piątek po raz ostatni będzie można pomodlić się na specjalnym wielkanocnym nabożeństwie.

W przyszły piątek po raz ostatni zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Światła (łac. Via Lucis) w legnickiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Dzisiejsze nabożeństwo wyjątkowo odbyło się w środę. Zazwyczaj parafianie gromadzą się w swoim kościele o zmierzchu w piątek.

- Zależy nam, aby odprawiać nabożeństwo, gdy można już zapalać świece tak, aby były one widoczne. Dlatego zapraszam na ostatnie nabożeństwo, które odbędzie się 17 maja o godz. 21.00 - tłumaczy ks. Wiesław Walendzik, proboszcz miejsca.

Kapłan tłumaczy też, dlaczego akurat w tej parafii odbywa się takie nietypowe nabożeństwo.

- Po raz pierwszy zetknąłem się z krótką notatką w gazecie, chyba nawet w Gościu Niedzielnym. Spodobała mi się idea, zacząłem szukać informacji. Wiem, że na Dolnym Śląsku zaledwie kilka parafii proponuje wiernym odprawianie Drogi Światła. Mnie ujęło dopełnienie, jakim jest to nabożeństwo po bardzo bogatym przecież okresie jakim jest Wielki Post. Są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkie Żale, Triduum Paschalne. Po Wielkiej Nocy nagle powstaje swoista pustka. Droga Światłą ją w pewien sposób wypełnia i pozwala głębiej przeżywać okres wielkanocny - mówi ks. Wiesław Walendzik.

Wtóruje kapłanowi Urszula Rabska z par. św. Jadwgi Śląskiej.

- Po Wielkanocy następuje czas Paschalnej Pięćdziesiątnicy, czyli 7 tygodni wielkiej radości, nadziei i żywej wiary. W tym to czasie w szczególny sposób czcimy Miłosierdzie Boże uczestnicząc m. in. w Nowennie do Bożego Miłosierdzia, modlimy się o powołania do Bożej służby kierując nasze prośby do Jezusa – Dobrego Pasterza. Wreszcie czekając na Pięćdziesiątnicę uczestniczymy w Nowennie do Ducha Świętego. Wraz z początkiem miesiąca maryjnego rozpoczynają się nabożeństwa majowe. Brakuje jednak nabożeństwa, które oddawało by specyfikę tego czasu w liturgii - ocenia parafianka.

Via Lucis u św. Jadwigi   Po każdej stacji od paschału była odpalana świeca, którą stawiano przed obrazem Jezusa z całunu z Manopello. Jędrzej Rams/GN Nabożeństwo ma bardzo krótką historię. Popularność zdobyło tuż przed Światowymi Dniami Młodych w Rzymie w 2000 roku, zaś Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła je w 2002 roku. Głównym celem Drogi Światła jest podkreślenie radości stworzenia ze zmartwychwstania Jezusa. Nabożeństwa odprawia się od Wielkanocy aż do niedzieli Wniebowstąpienia Pana Jezusa, czyli przez cały wielkanocny okres liturgiczny. Droga Światłą ma formę stacji i na wzór Drogi Krzyżowej jest ich kilkanaście:

 • Stacja I – Jezus powstaje z martwych
 • Stacja II – Apostołowie przybywają do pustego grobu
 • Stacja III – Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie
 • Stacja IV – Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus
 • Stacja V – Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba
 • Stacja VI – Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom
 • Stacja VII – Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów
 • Stacja VIII – Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza
 • Stacja IX – Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim
 • Stacja X – Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi
 • Stacja XI – Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny
 • Stacja XII – Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca
 • Stacja XIII – Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego
 • Stacja XIV – Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha

- Już drugi rok w naszej wspólnocie parafialnej spotykamy się na Drodze Światła. To nabożeństwo, które wlewa w serca nadzieję, umacnia wiarę i rozpala miłość do Jezusa. Istotą nabożeństwa jest to, iż odprawia się  je w ciemnościach, a jedynym światłem jest płomień Paschału - jako symbolu Jezusa Zmartwychwstałego. Poszczególne stacje rozświetlają nam drogę, którą mamy zdążać. Dzieje się to przez symboliczne zapalenie świeczki po każdej z nich. Nabożeństwo Drogi Światła to radosne spotkanie z Jezusem przy pieśni i słowie. Każdy obecny na tym spotkaniu może je współtworzyć, a uczestnictwo w nim pozwala spojrzeć w inny sposób na cały okres paschalny. Bo jest to  czas naprawdę „bogaty” i pełen treści, umacniający wiarę i powołanie do świadczenia o Zmartwychwstałym. Zachęcamy inne wspólnoty – warto spróbować! - zachęca Urszula Rabska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy