W przyszły piątek po raz ostatni będzie można pomodlić się na specjalnym wielkanocnym nabożeństwie.
W przyszły piątek po raz ostatni zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Światła (łac. Via Lucis) w legnickiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Dzisiejsze nabożeństwo wyjątkowo odbyło się w środę. Zazwyczaj parafianie gromadzą się w swoim kościele o zmierzchu w piątek.
- Zależy nam, aby odprawiać nabożeństwo, gdy można już zapalać świece tak, aby były one widoczne. Dlatego zapraszam na ostatnie nabożeństwo, które odbędzie się 17 maja o godz. 21.00 - tłumaczy ks. Wiesław Walendzik, proboszcz miejsca.
Kapłan tłumaczy też, dlaczego akurat w tej parafii odbywa się takie nietypowe nabożeństwo.
- Po raz pierwszy zetknąłem się z krótką notatką w gazecie, chyba nawet w Gościu Niedzielnym. Spodobała mi się idea, zacząłem szukać informacji. Wiem, że na Dolnym Śląsku zaledwie kilka parafii proponuje wiernym odprawianie Drogi Światła. Mnie ujęło dopełnienie, jakim jest to nabożeństwo po bardzo bogatym przecież okresie jakim jest Wielki Post. Są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkie Żale, Triduum Paschalne. Po Wielkiej Nocy nagle powstaje swoista pustka. Droga Światłą ją w pewien sposób wypełnia i pozwala głębiej przeżywać okres wielkanocny - mówi ks. Wiesław Walendzik.
Wtóruje kapłanowi Urszula Rabska z par. św. Jadwgi Śląskiej.
- Po Wielkanocy następuje czas Paschalnej Pięćdziesiątnicy, czyli 7 tygodni wielkiej radości, nadziei i żywej wiary. W tym to czasie w szczególny sposób czcimy Miłosierdzie Boże uczestnicząc m. in. w Nowennie do Bożego Miłosierdzia, modlimy się o powołania do Bożej służby kierując nasze prośby do Jezusa – Dobrego Pasterza. Wreszcie czekając na Pięćdziesiątnicę uczestniczymy w Nowennie do Ducha Świętego. Wraz z początkiem miesiąca maryjnego rozpoczynają się nabożeństwa majowe. Brakuje jednak nabożeństwa, które oddawało by specyfikę tego czasu w liturgii - ocenia parafianka.
Po każdej stacji od paschału była odpalana świeca, którą stawiano przed obrazem Jezusa z całunu z Manopello. Jędrzej Rams/GN Nabożeństwo ma bardzo krótką historię. Popularność zdobyło tuż przed Światowymi Dniami Młodych w Rzymie w 2000 roku, zaś Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła je w 2002 roku. Głównym celem Drogi Światła jest podkreślenie radości stworzenia ze zmartwychwstania Jezusa. Nabożeństwa odprawia się od Wielkanocy aż do niedzieli Wniebowstąpienia Pana Jezusa, czyli przez cały wielkanocny okres liturgiczny. Droga Światłą ma formę stacji i na wzór Drogi Krzyżowej jest ich kilkanaście:
- Już drugi rok w naszej wspólnocie parafialnej spotykamy się na Drodze Światła. To nabożeństwo, które wlewa w serca nadzieję, umacnia wiarę i rozpala miłość do Jezusa. Istotą nabożeństwa jest to, iż odprawia się je w ciemnościach, a jedynym światłem jest płomień Paschału - jako symbolu Jezusa Zmartwychwstałego. Poszczególne stacje rozświetlają nam drogę, którą mamy zdążać. Dzieje się to przez symboliczne zapalenie świeczki po każdej z nich. Nabożeństwo Drogi Światła to radosne spotkanie z Jezusem przy pieśni i słowie. Każdy obecny na tym spotkaniu może je współtworzyć, a uczestnictwo w nim pozwala spojrzeć w inny sposób na cały okres paschalny. Bo jest to czas naprawdę „bogaty” i pełen treści, umacniający wiarę i powołanie do świadczenia o Zmartwychwstałym. Zachęcamy inne wspólnoty – warto spróbować! - zachęca Urszula Rabska.