Nowy numer 48/2020 Archiwum

20 lat minęło... przejdź do galerii

Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej odbywał się w tym roku pod hasłem: "W Roku Wiary - śpiewajmy Panu". Do jubileuszowego konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników.

Ten, kojarzony już głównie z Krzeszowem, festiwal swój początek miał 20 lat temu w Polkowicach. Jego pomysłodawcą był ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski ks. Marian Kopko. Dziś ks. Kopko jest kustoszem sanktuarium maryjnego w Krzeszowie, gdzie - właściwie razem z nim - przeniósł się Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej.

Jego jubileuszowe wydanie poprzedziła, zgodnie z tradycją, Msza św., odprawiona we wnętrzach krzeszowskiej bazyliki.

Dopiero po Eucharystii uczestnicy przenieśli się do miejscowego domu kultury, gdzie pod bacznym okiem jury zaczęły się przesłuchania. Łącznie w tym roku do konkursu zgłosiło się aż 21 wykonawców. Ks. Marian nie ukrywał satysfakcji z tego powodu.

20 lat minęło...   Twórca festiwalu ks. Marian Kopko uważa, że przegląd ma przed sobą wielką przyszłość Roman Tomczak /GN

- Mam takie wrażenie, a właściwie teraz pewność, że ten festiwal nadal będzie się rozwijał i nie zginie - mówił przed budynkiem domu kultury, w którym trwały przesłuchania kolejnych zespołów.

Natomiast w publikacji, wydanej specjalnie z okazji 20-lecia przeglądu, można było przeczytać, że festiwal krzeszowski to nie tylko konkurs wokalny, ale i swego rodzaju wspólnota modlitewna. "I to ona przede wszystkim przyciąga do Krzeszowa młodzież, choć ta ma do dyspozycji intenet, sto programów telewizyjnych i tysiące spraw na głowie". 

Podczas festiwalu kilkudziesięciu osobom reprezentującym organizacje i instytucje, które przez wiele lat pomagały w promocji i organizacji festiwalu, wręczono okolicznościowe dyplomy i upominki.

Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej odbywa się co roku pod honorowym patronatem bp. Stefana Cichego, ordynariusza diecezji legnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama