Nowy numer 38/2023 Archiwum

ZK Zaręba liderem

Dolnośląski zakład karny z sukcesem testuje system dozoru elektronicznego.

Zakład Karny w Zarębie jest jednym z tych, w którym osadzeni więźniowie mogą starać się o możliwość odbywania kary w tzw. systemie dozoru elektronicznego. Jest to forma kontroli nad skazanym, w której może on przebywać poza murami ZK. Ma on wówczas założone urządzenie, które – dzięki czujnikom – odnotowuje w odpowiednich porach dnia i nocy lokalizację skazanego. W ten sposób może on np. chodzić do pracy bądź do kościoła, jednak w konkretnych porach musi jednak przebywać np. w swoim domu. Każde naruszenie tego wymogu skutkuje powrotem do zakładu karnego.

Zarębiańska placówka jest liderem po 2012 roku w Polsce w liczbie więźniów zarejestrowanych w systemie dozoru elektronicznego (SDE). Jak mówi mjr Ryszard Leszczyński, rzecznik prasowy ZK Zaręba, uzyskanie takiego wyniku jest powodem do dumy, ponieważ trzeba spełniać szereg wymogów, aby w ogóle być kwalifikowanym do projektu.

– Nasza apelacja przystąpiła do tego sytemu w zeszłym roku. Byliśmy jedną z wyróżniających się jednostek pod względem pracy penitencjarnej, stąd taka liczba pozytywnych rozpatrzeń wniosków do sądów o wzięcie udziału w tym systemie – tłumaczy rzecznik prasowy.

Jednocześnie rzecznik nie podaje konkretnej informacji o liczbie osadzonych, którym pozwolono na system elektronicznego nadzoru. Nie podaje też liczby samych wniosków. Ich ilość jest na razie niemiarodajna dla oceny możliwości systemu, bo część wniosków jest odrzucana na przykład ze względów technicznych (system jest jeszcze niedoskonały).

Aby skazany mógł zostać włączony do SDE, nie może być recydywistą (powtórnie skazani nie biorą udziału), został skazany na karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe nieprzekraczające 6 miesięcy pozbawienia wolności bądź nieprzekraczające 1 roku pozbawienia wolności i czas pozostały do odbycia kary nie przekracza 6 miesięcy.

Obecna ustawa o systemie dozoru elektronicznego przestanie obowiązywać w sierpniu 2014 r. Platforma Obywatelska w lutym złożyła wniosek jej nowelizacji, tak, aby SDE na stałe wszedł do polskiego systemu penitencjarnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast