Nowy numer 38/2018 Archiwum

Katownie Ziem Odzyskanych

Publikacja skupia się na regionalnym wymiarze działań tajnej policji politycznej. Uwzględniono w niej lokalną specyfikę Ziem Odzyskanych, które miały wpływ na charakter działań lokalnego aparatu bezpieczeństwa.

Książkę „Urząd bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku 1945-1956. Z badań nad organizacją i działalnością aparatu bezpieczeństwa. Studia i materiały IPN” przygotowano pod redakcją Roberta Klementowskiego i Krzysztofa Szwagrzyka, pracowników wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Autorzy zwracają w niej uwagę, że uwzględniając obszar działalności i liczbę zatrudnionych osób, Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu był jednym z największych wojewódzkich UB w kraju.

Książka składa się z trzech części, skupiając się na organizacji i strukturze, głównych kierunkach Działań oraz relacjach pomiędzy UB a partią i jej aparatem propagandowym.

Krzysztof Szwagrzyk, jeden z autorów książki, podczas poszukiwań prowadzonych na terenie byłej placówki UB w Bolesławcu (2007).   Krzysztof Szwagrzyk, jeden z autorów książki, podczas poszukiwań prowadzonych na terenie byłej placówki UB w Bolesławcu (2007). Roman Tomczak/GN

– Pierwsze opracowania jego struktur pochodzą z lat 90. Były to opracowania Marka Sodela i Wacława Fijałkowskiego – wyjaśnia Katarzyna Maziej, asystentka prasowa IPN-owskiej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

– Ostatnie lata przyniosły zintensyfikowanie badań naukowych historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. Ich efektem, oprócz licznych publikacji, były m. in. wystawy „Twarze wrocławskiej Bezpieki” oraz publikacja „Twarze dolnośląskiej bezpieki” dodaje K. Maziej.

Autorzy artykułów to historycy z wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: Tomasz Balbus, Katarzyna Batorowicz-Wołowiec, Stanisław A. Bogaczewicz, Ewa Chabros, Joanna Hytrek-Hryciuk, Agnieszka Klarman, Robert Klementowski, Jarosław Syrnyk i Krzysztof Szwagrzyk. Tom wstępem opatrzył Włodzimierz Suleja, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma