Nowy numer 42/2020 Archiwum

Będą promować normalność

Na przełomie maja i czerwca przejdą przez naszą diecezję Marsze dla Rodzin. Na razie w Jeleniej Górze, Bogatyni i być może w Lubawce. Jest jeszcze możliwość przyłączenia się do tej piękne inicjatywy.

W biurze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej odbyło się spotkanie chętnych do organizowania Marszy dla Rodzin z przedstawicielem fundacji Narodowy Dzień Życia. Chętnymi są: ks. Robert Serafin z par. pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Bogatyni, Małgorzata Bak i Mariusz Gierus z Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego z Jeleniej Góry oraz ks. Józef Czekański z par. pw. Wniebowzięcia NMP z Lubawki.

Przedstawicielem fundacji Narodowy Dzień Życia który pojawił się w Legnicy był Jarosław Kniołek, członek zarządu organizacji. Jest w niej odpowiedzialny za organizację Marszu dla Życia i Rodziny. Uczestniczył w organizacji wszystkich dotychczasowych Marszów, a od 2008 roku jest dyrektorem biura organizacyjnego Marszu.

- Z roku na rok zwiększa się ilość osób broniących życia. To pokazują stałe badania opinii publicznej. Widzimy to również przygotowując legnicki Marsz dla Życia i Rodziny. Młodzi, uczniowie szkół, którzy sami, bez zachęty ze strony katechetów angażują się w przygotowania do marszu. To samo mogliśmy zaobserwować w czasie Rajdu Dla Życia jakie trzy razy organizowaliśmy przez całą Polskę. Ludzie płakali z radości na nasz widok, rzucali nam kwiaty pod koła rowerów, zapraszali nas do siebie do domów, cieszyli się że mogli z nami choć troszkę porozmawiać i się pomodlić. To pokazuje, że takie marsze są wielkim wołaniem o obronę życia poczętego - uważa ks. Janusz Wilk, organizator legnickiego Marszu.

Ks. Józef Czekański z par. pw. Wniebowzięcia NMP z Lubawki oraz dziekan dekanatu Kamienna Góra Zachód, zastrzega, że nie wie czy u niego odbędzie się taki marsz.

- Przyjechałem dowiedzieć się czegoś więcej. Mam nadzieję, że jak wrócę i przekażę w parafii i dekanacie informacje, to znajdą się chętni do organizowania takiej inicjatywy. Może w Lubawce, może w Kamiennej Górze? Mam nadzieję, że jednak gdzieś się odbędzie taki marsz, ponieważ widzę, że ludziom zależy na promocji ochrony życia i rodziny. Przed dwoma laty po raz pierwszy w Lubawce zorganizowaliśmy Duchową Adopcję Dziecka Poczętego i przystąpiło do niej ponad 80 osób. Ponowiliśmy ją w tym roku i znowu przystąpiło do niej wiele osób - ocenia dziekan. Dodatkowo ks. Józef Czekański przypomina, że w tym roku również w tej niewielkiej przygranicznej miejscowości przeszedł Orszak Trzech Króli w którym wzięło udział ponad 1000 osób. Organizatorzy oraz uczestnicy już planują podobny Orszak w nadchodzącym roku.

Będą promować normalność   W Jeleniej Górze Marsz przejdzie 2 czerwca. Zakończy się on w ośrodku Caritas, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Całość organizuje Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego.

- Nasze stowarzyszenie istnieje dopiero 2 lata. Powstało jako odpowiedź na prośby i potrzeby naszego jeleniogórskiego środowiska. Podjęliśmy już szereg działań promujących i wspierających rodziny. Zaczęliśmy od stworzenia katolickiego gimnazjum. W międzyczasie próbujemy tworzyć ofertę dla innych pokoleń. Raz dla seniorów, innym razem do młodszego pokolenia. Chcemy integrować tę wielopokoleniową składankę. Dzisiaj dzieci nie widzą babci i dziadka nawet w czasie święta. Cierpi na tym cała rodzina – deklaruje Mariusz Gierus z KSE u Erazma i Pankracego. - Rodzina potrzebuje wsparcia. Potrzebuje promocji po to, żeby to nie był powód do wstydu. Żeby nie było kompleksów. Poprzez taki kolorowy marsz rodzina może się pokazać, dać ludziom świadectwo że można się tym cieszyć. Że warto z tą rodziną się obnosić. Że jest powodem do szczęścia – chcemy to pokazać – dodaje jeleniogórzanin.

Jeżeli jakaś grupa (stowarzyszenie, parafia) chce się przyłączyć do tej ogólnopolskiej inicjatywy może to jeszcze uczynić kontaktując się m.in. z ks. Mariuszem Majewskim, który jest przedstawicielem biskupa legnickiego do tej inicjatywy. adres e-mail do ks. Mariusza Majewskiego: sekretarz@diecezja.legnica.pl

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.marsz.org

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama