Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Sąsiedzi rehabilitują ks. Toufara

Park w Ledči nad Sázavou (diecezja Hradec Králové) będzie nosił imię ks. Josefa Toufara, ofiary czeskiej służby bezpieczeństwa. Po dekadach zapomnienia o czeskim bohaterze jest coraz głośniej.

Uroczystości nadania imienia parkowi zaplanowano na niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.  

Ledči nad Sázavou to miejscowość, której mieszkańcy przed ponad 60. laty zdecydowanie występowali przeciwko ks. Toufarowi.

„Społeczeństwo nie chce dłużej znosić w tym mieście osoby pana Toufara” - grzmiał w 1948 roku przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Ledči.

Władze chciały w ten sposób wywrzeć nacisk na przełożonych ks. Toufara, wtedy wikarego w Ledči, aby go przeniesiono gdzie indziej.

Na skutek nagonki władz, ks. Toufara przeniesiono wkrótce do miejscowości Číhošt. To właśnie tam w 1949 r. miał miejsce tzw. cud čihostski.

Okładka biografii ks. Toufala. Książka wygrała prestiżowy plebiscyt Kniha roku Lidových novin 2012   Okładka biografii ks. Toufala. Książka wygrała prestiżowy plebiscyt Kniha roku Lidových novin 2012 www.bihk.cz

11 grudnia półmetrowy krzyż w kościele miał w obecności wiernych kilkakrotnie przechylić się na boki. Do podobnego zdarzenia doszło jeszcze podczas wigilii Bożego Narodzenia.

Władze komunistyczne aresztowały ks. Toufara. W Czechosłowacji rozpoczynał się właśnie okres najgorszej walki z Kościołem.

Kapłana aresztowano a następnie zakatowano podczas brutalnego śledztwa prowadzonego w Pradze.

Postać ks. Toufara, po dziesięcioleciach zapomnienia, powraca do debaty publicznej w Czechach.

W ub. roku ukazała się tam biografia duchownego „Jakobychom dnes zemřít měli” , napisana przez  Miloša Doležala.

Biografia ks. Toufala zwyciężyła w prestiżowej ankiecie  Kniha roku Lidových novin 2012.

Park im. ks. Josefa Toufara położony jest w pobliżu kościoła pw. śś. Piotra i Pawła. Poświęcenia parku dokona miejscowy dziekan, ks. Jan Bárta.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma