Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Legnickiego

Legnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 50/2025
    GN 50/2025 Dokument:(9523960,Przysypane perły, zapomniane diamenty)
  • Historia Kościoła (13) 01/2026
    Historia Kościoła (13) 01/2026 Dokument:(9518411,W listach (do) Jana Pawła II najważniejsze jest to…że w ogóle zostały napisane)
  • GN 49/2025
    GN 49/2025 Dokument:(9515780,Szlachetne ryby i morskie potwory)
  • Gość Extra 4/2025 (14)
    Gość Extra 4/2025 (14) Dokument:(9516809,Biblijna szkoła codzienności. Edytorial nowego wydania „Gościa Extra”)
  • GN 48/2025
    GN 48/2025 Dokument:(9507866,Metoda na życie)
legnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji legnickiej → Chleb, śledz i grosz

Chleb, śledz i grosz przejdź do galerii

Kobiety Europy rozdawały pod legnicką katedrą wielkopiątkową jałmużnę.

 
Elżbieta Chucholska z postnymi śledziami Jędrzej Rams/GN

Członkinie Stowarzyszenia „Kobiety Europy" przygotowały i rozdały pod legnicką katedrą w Wielki Piątek 200 chlebów, beczkę śledzi oraz kosz jednogroszówek. Tegoroczne rozdawanie było jubileuszowe bo 10. Inicjatywa ta nawiązuje do tradycji zakonu kartuzów oraz benedyktynek, którzy przez kilkaset lat tego właśnie dnia rozdawali pielgrzymom takie produkty. Pierwsza próba wskrzeszenia idei pomocy wzorem kartuzów odbył się kilkanaście lat temu i wówczas w Wielki Piątek rozdano pod legnicką katedrą 5000 jaj.

- Natrafiłam na informację w książkach historycznych, że zakonnicy przynajmniej raz w roku w ten sposób wspierali ubogich. Zachwyciłam się tą tradycją. Uważam, że jest to chyba jedna z najpiękniejszych naszych tradycji. Nie wiem, nie słyszałam, aby ktokolwiek, gdziekolwiek w Polsce pielęgnował podobny zwyczaj - mówi Elżbieta Chucholska prezeska stowarzyszenia Kobiety Europy.

Przed rozdaniem jedzenia wszystko pobłogosławił proboszcz katedry ks. Robert Kristman.

- Chcę podkreślić, że w tym roku przypada 590. rocznica założenia zakonu kartuzów w naszym mieście. Oczywiście, przed 500 czy nawet 300 laty te wiktuały i ich ilość miały o wiele większe znaczenie niż dzisiaj. Obecnie jest to raczej symboliczny gest pomocy najuboższym - mówiła Elżbieta Chucholska,

Chleb, śledz i grosz   Kobiety Europy podkreślają, że jest to gest historyczny ale i mający wpisywać się w dzieła miłosierdzia czynione przez Kościół Jedrzej Rams/GN Nie mniej w kolejce pod legnicką katedrą ustawiło się kilkudziesięciu legniczan.

Stowarzyszenie Kobiety Europy ma 13 lat i od początku bardzo mocno próbowało swoimi inicjatywami budzić zainteresowanie i miłość do Legnicy. Wśród nich była wielka inicjatywa Wigilia Narodów (Legnicę po wojnie zamieszkiwało kilkanaście narodowości i przedstawicieli grup etnicznych i religijnych) oraz Śniadanie u Piastów. To ostatnie nawiązywało do spotkań jakie odbywały się w nieistniejącej dzisiaj kolegiacie Bożego Grobu. Kroniki niewiele o niej piszą, a wśród tych nielicznych uwag znajduję się ta opisująca średniowieczny (kolegiata została rozebrana w ) zwyczaj spotkań miejscowej elity tj. lekarzy, nauczycieli, urzędników, i debat o grodzie. Temu też służyło  wskrzeszenie idei Śniadań u Piastów.

- Wszyscy wiedzą, że kocham to miasto. Jeżeli moje dzieci wiedzą mnie wieczorem z książką w ręce to jest to jest to na pewno książka o historii - śmieje się Elżbieta Chucholska.

Organizatorki podkreślają, że w średniowieczu praktycznie tylko Kościół dbał o pomoc najuboższym. Poprzez reaktywację kartuskiego zwyczaju chcą jakoś dołączyć do Kościoła z jego dziełami miłosierdzia.

« ‹ 1 › »
Kartuskie tradycje ciągle żywe

WIARA.PL DODANE 29.03.2013 AKTUALIZACJA 31.03.2013

Kartuskie tradycje ciągle żywe

​W Legnicy tradycja to rzecz święta. Udowodniły to Kobiety Europy, rozdając w Wielki Piątek kilkaset chlebów, śledzi oraz groszówek najbardziej potrzebującym. Jest to nawiązanie do tradycji pomocy, jakiej pielgrzymom udzielali kartuzi przed wiekami w Wielki Piątek. Kobiety Europy przed 10 laty wskrzesiły ten zwyczaj, a po długości kolejki widać, że jest on bardzo potrzebny. Zdjęcia: Jędrzej Rams/GN  
oceń artykuł Pobieranie..

Jędrzej Rams

|

GOSC.PL

publikacja 29.03.2013 17:24

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CHLEB
  • LEGNICA
  • TRADYCJE
  • ŚLEDŹ

Polecane w subskrypcji

  • Największe odkrycie archeologiczne XX wieku? Nie odkrycie grobowca Tutenchamona, a znalezienie kości św. Piotra
    • Temat Gościa
    • Marcin Jakimowicz
    Największe odkrycie archeologiczne XX wieku? Nie odkrycie grobowca Tutenchamona, a znalezienie kości św. Piotra
  • Belgia nie odda rosyjskich miliardów
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Belgia nie odda rosyjskich miliardów
  • Adwent ze św. Augustynem: Kochaj, a nie zechcesz byle czego
    • Duchowość
    • Franciszek Kucharczak
    Adwent ze św. Augustynem: Kochaj, a nie zechcesz byle czego
  • Gdy świeccy biorą odpowiedzialność. Jak małżeństwo Jamrozych odmieniło służbę liturgiczną w Mysłowicach
    • Kościół
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Gdy świeccy biorą odpowiedzialność. Jak małżeństwo Jamrozych odmieniło służbę liturgiczną w Mysłowicach
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X