Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kontemplować, znaczy być realistą

Bp Marek Mendyk tak mówił o wyborze, jakiego dokonają kardynałowie: Pasterz musi być święty, być człowiekiem kontemplacji.

Biskup Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej oraz przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, na konferencji prasowej w Legnickiej Kurii Biskupiej odpowiadał na pytania dziennikarzy na temat trwającego konklawe.

Biskup zdradził, że włączył się w inicjatywę modlitewną "Adoptuj kardynała". Chodzi o modlitwę w intencji danego purpurata, aby ten umiał odczytać wolę Pana Boga i dobrze wybrał nowego ojca świętego. Bierze w niej udział już ponad 540 tys. osób na całym świecie.

Wśród pytań dziennikarzy pojawiły się i takie, które próbowały uzyskać od bp. Mendyka odpowiedź w sprawie przewidywanej długości konklawe.

 

Hierarcha odpowiedział:

Padły też pytania o ewentualny wynik wyboru jakiego dokonają zebrani w Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie. Dziennikarze zwracali uwagę na kryzys wiary w Europie a przez to odchodzenie bardzo wielu osób z Kościoła. Biskup zgodził się, że taki kryzys istnieje jednak odparł argumenty o kryzysie w całym Kościele. Wskazał miejsca, gdzie Kościół jest nadzieją dla wielu ludzi.

Dziennikarze pytali też, kim powinien być nowy ojciec święty. Czy powinien to być lider umiejętnie współpracujący z ludźmi i dobrze zaznajomiony z nowinkami techniki czy może być to człowiek wielkiej modlitwy i stojący z boku światowych nowinek.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama