GN 42/2020 Archiwum

Koniec sudeckich pograniczników

Minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie o reorganizacji Straży Granicznej. Zakłada m.in. utworzenie na południowej granicy jednego, Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG.

Nowy oddział będzie miał swoją siedzibę w Raciborzu. Jak wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW, zmiany zostały dostosowane do realizowanych zadań wewnątrz kraju oraz na granicy zewnętrznej Strefy Schengen. - Strażnicy graniczni z reorganizowanych oddziałów, w tym Karpackiego i Sudeckiego, będą mogli kontynuować służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Natomiast odnośnie pracowników cywilnych podejmowane są działania, aby mogli nadal pracować w Straży Granicznej lub w innych służbach podległych resortowi - wyjaśnia M. Woźniak.

Podpisane przez ministra spraw wewnętrznych rozporządzenie w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji, celem publikacji w Dzienniku Ustaw.

Koniec sudeckich pograniczników   W 2009 r. zlikwidowano łużycki Oddział Straży Granicznej w Lubaniu. Teraz przyszedł czas na oddział sudecki Roman Tomczak/GN

Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już w maju. Nowy Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej obejmie on swoim zasięgiem trzy województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. - Doświadczenia z wcześniejszej reorganizacji na granicy zachodniej wskazują, że do koordynowania i nadzorowania w tych województwach odpowiednia będzie jedna komenda oddziału - mówi rzeczniczka MSW.

Za taką lokalizacją siedziby komendy Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej ma przemawiać m.in. optymalna infrastruktura do wykonywania zadań komendy oddziału oraz niższe roczne koszty jej utrzymania niż w innych możliwych lokalizacjach.

Nadodrzański OSG z komendą w Krośnie Odrzańskim otrzyma nowy zasięg terytorialny. Będzie działał na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego (aktualnie podzielone pomiędzy dwa oddziały). Terytorialnie za teren, przez który biegną dwie kluczowe autostrady tranzytowe wschód-zachód, będzie odpowiadał jeden komendant oddziału.

Zmieni się także obszar terytorialny Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Do oddziału morskiego zostanie włączony obszar całego województwa zachodniopomorskiego. Jednocześnie MSW zapewnia, że w związku z reorganizacją Straży Granicznej nie planuje zwolnień funkcjonariuszy.

Kłodzko   Kłodzko
Protest związkowców przeciwko likwidacji SOSG. Wszystko to zdało się na nic
Roman Tomczak/GN

- Funkcjonariusze będą mogli kontynuować służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Na samej granicy zewnętrznej UE jest dostępnych ponad 1700 stanowisk służbowych do obsadzenia. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą oraz Białorusią, a także z realizacją umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją - zapewnia Małgorzata Woźniak.

Obiekty Komendy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku mają być nadal wykorzystywane przez Straż Graniczną we współpracy z Policją, Służbą Celną i Inspekcją Transportu Drogowego.

Nowy model funkcjonowania SG przygotowały Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komenda Główna Straży Granicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama