Nowy numer 25/2018 Archiwum

Koniec sudeckich pograniczników

Minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie o reorganizacji Straży Granicznej. Zakłada m.in. utworzenie na południowej granicy jednego, Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG.

Nowy oddział będzie miał swoją siedzibę w Raciborzu. Jak wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW, zmiany zostały dostosowane do realizowanych zadań wewnątrz kraju oraz na granicy zewnętrznej Strefy Schengen. - Strażnicy graniczni z reorganizowanych oddziałów, w tym Karpackiego i Sudeckiego, będą mogli kontynuować służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Natomiast odnośnie pracowników cywilnych podejmowane są działania, aby mogli nadal pracować w Straży Granicznej lub w innych służbach podległych resortowi - wyjaśnia M. Woźniak.

Podpisane przez ministra spraw wewnętrznych rozporządzenie w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji, celem publikacji w Dzienniku Ustaw.

W 2009 r. zlikwidowano łużycki Oddział Straży Granicznej w Lubaniu. Teraz przyszedł czas na oddział sudecki   W 2009 r. zlikwidowano łużycki Oddział Straży Granicznej w Lubaniu. Teraz przyszedł czas na oddział sudecki Roman Tomczak/GN

Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już w maju. Nowy Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej obejmie on swoim zasięgiem trzy województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. - Doświadczenia z wcześniejszej reorganizacji na granicy zachodniej wskazują, że do koordynowania i nadzorowania w tych województwach odpowiednia będzie jedna komenda oddziału - mówi rzeczniczka MSW.

Za taką lokalizacją siedziby komendy Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej ma przemawiać m.in. optymalna infrastruktura do wykonywania zadań komendy oddziału oraz niższe roczne koszty jej utrzymania niż w innych możliwych lokalizacjach.

Nadodrzański OSG z komendą w Krośnie Odrzańskim otrzyma nowy zasięg terytorialny. Będzie działał na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego (aktualnie podzielone pomiędzy dwa oddziały). Terytorialnie za teren, przez który biegną dwie kluczowe autostrady tranzytowe wschód-zachód, będzie odpowiadał jeden komendant oddziału.

Zmieni się także obszar terytorialny Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Do oddziału morskiego zostanie włączony obszar całego województwa zachodniopomorskiego. Jednocześnie MSW zapewnia, że w związku z reorganizacją Straży Granicznej nie planuje zwolnień funkcjonariuszy.

Protest związkowców przeciwko likwidacji SOSG. Wszystko to zdało się na nic   Kłodzko
Protest związkowców przeciwko likwidacji SOSG. Wszystko to zdało się na nic
Roman Tomczak/GN

- Funkcjonariusze będą mogli kontynuować służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Na samej granicy zewnętrznej UE jest dostępnych ponad 1700 stanowisk służbowych do obsadzenia. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą oraz Białorusią, a także z realizacją umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją - zapewnia Małgorzata Woźniak.

Obiekty Komendy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku mają być nadal wykorzystywane przez Straż Graniczną we współpracy z Policją, Służbą Celną i Inspekcją Transportu Drogowego.

Nowy model funkcjonowania SG przygotowały Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komenda Główna Straży Granicznej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma