Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

8 marca w mundurze

W służbach mundurowych na Dolnym Śląsku co piąty funkcjonariusz to kobieta. Niektóre, jak ppłk Małgorzata Sakaluk, na bardzo wysokich stanowiskach.

Pani pułkownik jest zastępczynią komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej.

– Kobiety pełnią u nas służbę we wszystkich pionach – mówi por. SG Renata Sulima, oficer prasowy komendanta SOSG.

– Wiele z nich na co dzień pełni odpowiedzialne funkcje. Dla przykładu zastępcą komendanta Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze też jest kobieta, kpt. SG Joanna Zakrzyk. W jeleniogórskiej placówce służy także jedna z niewielu w tej formacji przewodniczka psa służbowego – informuje Renata Sulima.

We wszystkich placówkach Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej służą w sumie 132 kobiety. W całej Straży Granicznej – 3269. Stanowi to 22 proc. wszystkich funkcjonariuszy w tej formacji, których obecnie jest 14788.

Ze wszystkich formacji podlegających MSW najwięcej kobiet służy w policji   Ze wszystkich formacji podlegających MSW najwięcej kobiet służy w policji Roman Tomczak/GN

Jak podkreśla Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych, spośród czterech służb podległych MSW, Straż Graniczna jest formacją, w której procentowy odsetek kobiet jest najwyższy.

– Dwie funkcjonariuszki Straży Granicznej pełnią służbę na stanowiskach zastępcy komendanta oddziału, a trzy kolejne na stanowiskach komendanta placówki SG. W Straży Granicznej służbę pełnią cztery kobiety-piloci. Pięć pograniczniczek jest przewodniczkami psów służbowych.

Z kolei dwie kobiety-funkcjonariuszki służą w Grupach Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, które m.in. podejmują interwencje wobec podróżnych, którzy zagrażają bezpieczeństwu na terenie portów lotniczych i na pokładach samolotów – informuje Małgorzata Woźniak.

Jednak najwięcej kobiet-funkcjonariuszek służy w policji. Służbę w tej największej formacji mundurowej podległej MSW pełni 13 878 kobiet (na 96 397 policjantów). Policjantki stanową 14,4 proc.

Kobiety-policjantki pracują m.in. w pionie prewencji, ruchu drogowego, dochodzeniowo-śledczym, czy komórkach do spraw nieletnich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma