Nowy numer 48/2020 Archiwum

KGHM wierci pod Bolesławcem

W pierwszym etapie wierceń uzyskano bardzo interesujące wyniki, bo na dziewięć odwiertów średnia zawartość miedzi wynosiła ok. 1,4 proc., a zawartość srebra – 50g tonie rudy.

Drugi etap prac poszukiwawczych w rejonie Bolesławca (tzw. Niecka Grodziecka) to wynik wydanej w październiku ub. r. decyzji Ministerstwa Środowiska. Ministra Środowiska.

W najbliższego półrocza powstanie tam sześć nowych otworów wiertniczych. Równolegle do wierceń będą tam prowadzone prace, które określą sytuację hydrogeologiczną obszaru. Ilość i miejsce zalegania wody podziemnej ma istotny wpływ na zagospodarowanie złoża i wydobycie.

Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA mówi, że zakres planowanych prac geologicznych pozwoli wykonać wstępne studium wykonalności projektu, które będzie podstawą do podjęcia przez zarząd ew. decyzji o budowie kopalni i wystąpieniu o koncesję na eksploatację górniczą.

– Celem działań spółki jest udokumentowanie ok. 1,5 mln ton miedzi ekwiwalentnej w rozpoznawanym złożu – podkreśla Herbert Wirth.

Opublikowany 11 lutego przez Micon International Ltd. niezależny raport potwierdził wielkość i jakość polskich zasobów miedzi i srebra należących do KGHM Polska Miedź S.A.

Jak wynika z raportu, na obszarze tzw. obszaru Głogów Głęboki Przemysłowy zasoby eksploatacyjne miedzi pozwolą na utrzymanie obecnego poziomu wydobycia (29-30 mln t/rok) nawet przez następnych 40 lat.

KGHM wierci pod Bolesławcem   Obszar tzw. Niecki Grodzieckiej obejmuje teren na pd.-wsch. od Bolesławca KGHM Polska Miedź SA

Równolegle KGHM pracuje nad projektami w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszej eksploatacji.

Wg niektórych szacunków ich realizacja mogłaby powiększyć zasoby KGHM o ok. 987 mln ton rudy miedzi, zawierającej ok.17 mln ton miedzi.

Spółka prowadzi prace rozpoznawcze na obszarze koncesyjnym Niecka Grodziecka od 2011 r.

Teren badań położony jest w bezpośredniej bliskości tzw. Starego Zagłębia, gdzie do początku lat 90. funkcjonowały kopalnie Lena, Nowy Kościół i Konrad.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama