Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie Mieszko I, ale śś. Cyryl i Metody?

Istnieją teorie, które wskazują na śś. Cyryla i Metodego jako tych, którzy przynieśli nam Ślązakom wiarę w Jezusa.

Dzisiaj wspominamy w liturgii Kościoła świętych Cyryla i Metodego. Wbrew pozorom my, mieszkańcy Dolnego Śląska, również powinniśmy wspominać ich w szczególny sposób. W naszej diecezji znajduje się zaledwie jeden kościół pod wezwaniem tych świętych - w Bolesławcu.

W myśl polskiej historiografii to Mieszko I przyniósł chrześcijaństwo do plemion mieszkających nad Odrą i Wisłą. Faktem jest to, że to on, jako władca największego z mieszkających tu plemion, przyjął Chrzest św. w 966 roku. Jednak wielu wskazuje na to, że chrześcijaństwo pojawiło się na Śląsku oraz wśród niektórych polskich plemion znaczenie wcześniej niż za Mieszka I.

Chodzi o czasy, gdy do plemion słowiańskich mieszkających w Czechach i Morawach dotarli Apostołowie Słowian - święci Cyryl i Metody. Były to czasy, gdy największym tworem państwowym Słowian było tzw. Państwo Wielkomorawskie. W pewnym okresie jego istnienia, mniej więcej w między latami 880/890 a 897 rokiem, w jego granicach znalazł się m.in. Śląsk oraz Łużyce. Religią panującą w Państwie Wielkomorawskim było chrześcijaństwo przyniesione przez św. Cyryla i Metodego. Tym samym chrześcijaństwo po raz pierwszy pojawiło się kilkadziesiąt lat przed Mieszkiem I. Nie tylko się pojawiło, ale nawet zadomowiło w niektórych regionach Śląska. Potwierdzają to ostatnie odkrycia archeologiczne. Znaleziono sporo budowli kościelnych na planie koła. Historia odnotowuje też pozostałości w kulturze ludowej na Śląsku w późnym średniowieczu, których pochodzenie można wywodzić z tradycji chrześcijaństwa wschodniego, bizantyjskiego.

W kwestii pamięci o świętych braciach prym wiodą nasi sąsiedzi - Czesi oraz Serbołużyczanie. Ci pierwsi świętują w tym roku 1150. rocznicę przybycia świętych na ziemie czeską. Wśród Serbołużyczan do dzisiaj pamięć i wdzięczność "Apostołom Słowian" za przyniesienie chrześcijaństwa jest równie żywa. Tuż za polsko-niemiecką granicą niedaleko Gorlitz, na Górnych Łużycach, znajduje się pomnik milenijny przedstawiający św. Cyryla i Metodego. Jednym z najważniejszych stowarzyszeń, które pozwoliło Serbołużyczanom przetrwać czas germanizacji, było Towarzystwo Św. Cyryla i Metodego założone w 1863 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy