Nowy numer 48/2020 Archiwum

Odwiedzał nas, pamiętamy

Wieczorem, 23 stycznia, w warszawskim szpitalu zmarł kard. Józef Glemp. Był prymasem Polski w latach 1981–2009. Kard. Glemp kilkakrotnie odwiedzał diecezję legnicką.

Po raz pierwszy był tu w 1981 r., aby poświęcić plac pod budowę kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie. Po raz ostatni w 2007 r., przewodnicząc uroczystościom 25-lecia Zbrodni Lubińskiej.

W sierpniu 1997 r., kard. Józef Glemp wygłosił homilię do wiernych, obecnych na uroczystościach intronizacji obrazu Matki Bożej Łaskawej w krzeszowskim sanktuarium.

Podczas kolejnych wizyt kard. Glemp m. in. przewodniczył dziękczynnej Eucharystii podczas kwietniowych uroczystości 10-lecia istnienia diecezji legnickiej i 35. rocznicy konsekracji biskupa legnickiego. Wydarzenie to miało miejsce w 2002 r.

Po raz ostatni zmarły kardynał odwiedził nas w sierpniu 2007 roku, kiedy był honorowym gościem obchodów 25. rocznicy zbrodni lubińskiej, kiedy przewodniczył Mszy św. za ojczyznę, odprawionej na lubińskim Wzgórzu Zamkowym w obecności m.in. ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kardynała rozpoczną się w sobotę 26 stycznia, a zakończą pogrzebem w poniedziałek.

Odwiedzał nas, pamiętamy   Lech Kaczyński w rozmowie z kard. Józefem Glempem podczas uroczystości 25. rocznicy zbrodni lubińskiej Roman Tomczak/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama