Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Różnych znaków, jednej wiary przejdź do galerii

Po raz 19. skauci spod różnych znaków wzięli udział w świątecznej Eucharystii, odprawionej na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Okres Bożego Narodzenia, od wieków jednoczący wokół betlejemskiego żłobka ludzi różnych stanów, jest także przyczynkiem do wspólnych spotkań przedstawicieli organizacji skautowskich działających w diecezji legnickiej.

Od prawie dwóch dekad młodzi ludzie spod znaków Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego spotykają się na leśnej polanie pod Jelenią Górą, aby tu wspólnie modlić się i śpiewać kolędy. Poszczególne szczepy, hufce i drużyny reprezentowane są głównie przez młodych i bardzo młodych skautów i harcerzy.

Scenariusz spotkania jest co roku taki sam. Składają się na niego krótkie gry terenowe, Msza św. Jej stałym elementem jest wspólne przejście od ołtarza do ogniska, gdzie czytana jest Ewangelia i głoszona homilia. W tym roku Mszę św. odprawił ks. Stanisław Bakes, diecezjalny duszpasterz SHK „Zawisza”. Po Pasterce każda z organizacji skautowych przygotowuje własne spotkanie w swojej harcówce. Zawiszacy spotkali się w Uboczu na wielkiej, wspólnej dla szczepu żeńskiego i męskiego wigilii.

– Zawsze zapraszamy na nią nie tylko skautów, ale także naszych rodziców i przedstawicieli wiejskiego samorządu – mówi Małgorzata Zaparta, szczepowa II szczepu rząsińskiego. – Później są życzenia świąteczne, jasełka i poczęstunek – dodaje.

Różnych znaków, jednej wiary   Mimo świątecznych wyjazdów, harcerska wigilia co roku skupia kilkadziesiąt osób Roman Tomczak/GN

Podobnie jest w jeleniogórskim ZHR. Michał Raźny, drużynowy 18. Jeleniogórskiej Drużyny Harcerskiej „Victoria”, przyznaje, że dotąd podobnie było i w jego drużynie.

– Jednak w tym roku zmieniliśmy miejsce naszej ZHR-owskiej wigilii, która dotychczas odbywała się w harcówce. Teraz postanowiliśmy zostać tutaj, na polanie, gdzie podzieliliśmy się opłatkiem i gdzie mieliśmy swoją wigilię – mówi.

Mimo że harcerska Pasterka na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru przypada na okres świąt i świątecznych wyjazdów, to i tak co roku bierze w niej udział kilkudziesięcioosobowa grupa skautów i harcerzy. Kolejne duże spotkanie harcerskie w okręgu jeleniogórskim zaplanowano na 22 lutego.

– Na ten dzień przypada Dzień Myśli Braterskiej – święto wszystkich harcerzy i skautów. Dla nas będzie to święto podwójne, gdyż wtedy będziemy obchodzić 30-lecie 18. Jeleniogórskiej Drużyny Harcerskiej „Victoria” – wyjaśnia Robert Kwiatkowski, były drużynowy 18. JDH. – Tego dnia zaplanowaliśmy wernisaż wystawy fotograficznej obrazującej dzieje naszej drużyny. Ekspozycja będzie do obejrzenia we wnętrzach Książnicy Karkonoskiej. Serdecznie zapraszamy na wystawę wszystkich skautów i harcerzy z naszego regionu – zachęca R. Kwiatkowski.

Organizacje skautowskie w diecezji legnickiej zrzeszają kilka tysięcy osób. Co roku organizowanych jest kilka spotkań integrujących całe to środowisko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy