Mówi się o nim Niemiec z polską duszą albo najbardziej maryjny Niemiec. Mowa o kard. Joachimie Meisnerze, który obchodzi właśnie 50. rocznicę święceń prezbiteratu.
Z tej okazji w kolońskiej katedrze została odprawiona Eucharystia. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu hierarchów z całego świata. Wśród nich znalazło się wielu biskupów z Polski. Jednym z nich był bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji legnickiej. Obok niego w uroczystościach modlili się: abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, bp Ignacy Dec ze Świdnicy oraz bp Stefan Regmunt z Zielonej Góry.
Homilię wygłosił kard. Dominik Duka z Pragi.
W okolicach Bożego Narodzenia przypadają dwie ważne rocznice dla kard. Joachima Meisnera. 22 grudnia 1962 roku przyjął on w Erfurcie święcenia prezbiteratu. Dokładnie 20 lat później 20 grudnia objął urząd metropolity Koloni.
Boże Narodzenie to dzień urodzin kardynała Meisnera. Przyszedł na świat 25 grudnia 1933 roku w Leśnicy. Przed II wojną światową była to osobna miejscowość pod Wrocławiem. Dzisiaj jest częścią stolicy Dolnego Śląska.
Kardynał chętnie i często odwiedza Polskę. Podczas podróży na Dolny Śląsk w 2009 roku wspominał swoje przywiązanie do miejscowej duchowości maryjnej. Opowiedział wówczas o wielkiej czci jego rodziców do Matki Bożej. Gdy w 1945 roku musieli opuścić wraz z innymi Niemcami Dolny Śląsk, trafili do Turyngii. Nikogo nie znali, nie mieli dachu nad głową, było zimno. Stali na ulicy, nikt nie chciał ich przygarnąć. Matka obecnego kardynała, bliska płaczu, zaczęła się modlić do Matki Bożej Krzeszowskiej, do której pielgrzymowali przed opuszczeniem Dolnego Śląska. Wtem otworzyły się drzwi pobliskiej gospody. Jej właściciel zaprosił kobietę z dziećmi do środka. Tak się zaczęło ich nowe życie.
Kardynał w sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu - świętej tak bardzo czczonej w jego rodzinnym domu w Leśnicy Jędrzej Rams/GN 10 sierpnia 2009 roku, w odpust Św. Wawrzyńca - święto przewodników górskich - przewodniczył mszy koncelebrowanej na Śnieżce w towarzystwie biskupów: ówczesnego ordynariusza Hradec Kralove Dominika Duki i Stefana Cichego.
Brał udział w kolejnych sesjach Światowego Synodu Biskupów. Wchodził w skład sekretariatu generalnego Synodu, a także Komisji Kardynalskiej ds. Badania Organizacyjnych i Ekonomicznych Problemów Stolicy Świętej.