Nowy numer 24/2018 Archiwum

Lubin na ludowo

Gmina Lubin zajęła drugie miejsce w klasyfikacji sportowej LZS-ów w 2012 r. Nagrodę wręczono podczas podsumowania XIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.

Gmina Lubin, już po raz kolejny, znalazła się wśród najlepszych sportowych gmin dolnośląskich. W rywalizacji brano pod uwagę m.in. wyniki osiągane w kilku różnych dyscyplinach sportowych.

W imieniu gminy Lubin nagrodę odebrała wójt Irena Rogowska, w towarzystwie Bogdana Terefelki – przewodniczącego Komisji Zdrowia i Sportu Gminy Lubin oraz Mieczysława Lodzińskiego – instruktora sportu. Wójt Rogowska otrzymała również nagrodę indywidualną za wspieranie sportu.

W czasie spotkania, które odbyło się w Witoszowie w gminie Świdnica, podsumowano całoroczne dokonania sportowe Zrzeszenia LZS oraz nagrodzono pucharami 15 najlepszych gmin i 15 powiatów, biorących udział w rywalizacji.

W kategorii gmin na 4. miejscu uplasował się Zgorzelec, na 6. – Chojnów, na 7. – Lwówek Śl., na 9. – Kamienna Góra, a na 12. – Jerzów Sudecki.

Irena Rogowska, wójt gminy Lubin, odbiera II nagrodę w kategorii gmin   Irena Rogowska, wójt gminy Lubin, odbiera II nagrodę w kategorii gmin PZ LZS Świdnica

W kategorii powiatów Lubin zajął 4. miejsce, Legnica  – 5., lokatę 6. – Lwówek Śląski, 7. – Zgorzelec, 10. – Jelenia Góra, 11. – Kamienna Góra, a 13. – Polkowice.

W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli m.in. Stanisław Jurcewicz, przewodniczący Rady Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS, Wiesław Kilian, senator RP, Elżbieta Gaszyńska, radna Sejmiku Dolnośląskiego, oraz Jerzy Bocheński, zastępca dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

Ludowe Zespoły Sportowe to polskie zrzeszenie grupujące kluby sportowe działające w małych miejscowościach, głównie na wsiach. Pierwszy LZS założono w 1946 r. we wsi Czarnowąsy w dzisiejszym województwie opolskim. Początkowo LZS podlegał Inspektoratowi Wychowania Fizycznego i Sportu przy Zarządzie Głównym Związku "Samopomoc Chłopska”. Jeszcze przed 1950 r., w wyniku szybkiego rozwoju ruchu Ludowych Zespołów Sportowych, utworzono struktury wojewódzkie i powiatowe.

Dziś struktury organizacyjne LZS nie działają już tylko na terenach wiejskich. W małych, średnich i dużych miastach Polski działają kluby zrzeszone w LZS. Obecnie struktura organizacyjna zaczyna się na gminnym zrzeszeniu LZS, przez powiatowe, wojewódzkie, a skończywszy na szczeblu ogólnopolskim. LZS jest organizatorem wielu imprez sportowych dla niepełnosprawnych.

Statutowym celem LZS jest upowszechnianie i rozwijanie kultury fizycznej i sportu. LZS jest członkiem ISCA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Sportu i Kultury.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma