Nowy numer 48/2023 Archiwum

Już jest: światło z Betlejem

Z kościoła garnizonowego św. Elżbiety we Wrocławiu, a wcześniej z Groty Narodzenia Pańskiego, do diecezji legnickiej zawitało najcieplejsze światełko tych świąt.

Przynieśli je nam – jak zwykle – harcerze i skauci. Od poniedziałku, 17 grudnia, zuchy i harcerze chodzą od drzwi do drzwi, niosąc ze sobą o Betlejemskie Światełko Pokoju i dzieląc się nim tak, aby u nikogo na wigilijnym stole go nie zabrakło.

Jednym z miejsc, gdzie dotarli mali posłańcy, był Most Staromiejski w Zgorzelcu. Tam Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca, oraz ks. dziekan Maciej Wesołowski, dziekan dekanatu zgorzeleckiego wraz z harcerzami ze szczepu im. Osadników Wojskowych i kolędnikami z Zespołu Pieśni i Tańca Lusatia w Osieku Łużyckim, przekazali Siegfriedowi Deinege, nadburmistrzowi Görlitz Betlejemskie Światło Pokoju.

Światło przywiezione przez zgorzelecką młodzież do Görlitz, zabłyśnie przy Szopce Dialogu w kościele pw. Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) oraz w katedrze św. Jakuba.

Zgorzelec/Goerlitz   Zgorzelec/Goerlitz
Przekazanie światełka na Moście Staromiejskim
Renata Burdosz

Zgorzeleccy harcerze przywieźli Światło w niedzielę 16 grudnia z Wrocławia, dokąd dotarło ono tego samego dnia z miejscowości Svit na Słowacji. Słowaccy skauci przekazali je delegacjom polskich hufców i chorągwi ZHP. Wielka wędrówka Betlejemskiego Światła Pokoju po Polsce trwać będzie aż do Wigilii Bożego Narodzenia.

Na Dolnym Śląsku tę peregrynację rozpoczęła niedzielna ceremonia we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety Węgierskiej. Tegorocznej wędrówce światła przyświeca hasło „Odważ się być dobrym”. Podobnie jak w poprzednich latach, harcerskie delegacje zaniosą Betlejemskie Światło Pokoju do kościołów, instytucji samorządowych, organizacji i stowarzyszeń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy