Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pod choinkę od Serbołużyczan

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii pw. św. Trójcy w Lubaniu otrzymało świąteczne dary od katolików z Górnych Łużyc.

Mieszkańcy małej parafii katolickiej w Njebjelčicy (Nebelschütz) koło Kamenz w Niemczech, co roku 11 listopada, w dzień wspomnienia swojego patrona, zbierają dary na bożonarodzeniowe paczki dla dzieci z Dolnego Śląska.

W tym roku podarunki z Saksonii trafiły do Lubania. Przedsięwzięciem tym za każdym razem kieruje z wielkim zaangażowaniem proboszcz parafii św. Marcina – ks. Benno Jakubasch. Także i w tym roku ks. Jakubasch osobiście uczestniczył w załadunku podarunków. W ich przekazywaniu adresatom w Polsce od lat pośredniczy lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”.

Na Górnych Łużycach kunsztownie kute krzyże można zobaczy przy każdej drodze   Krucyfiks we wsi serbołużyckiej
Na Górnych Łużycach kunsztownie kute krzyże można zobaczy przy każdej drodze
Roman Tomczak/GN

Stowarzyszenie typuje placówkę (domy dziecka, ośrodki pomocy społecznej, organizacje domy samotnych matek itp.) z terenu swojego działania, kolejno z jednego z czterech przygranicznych powiatów Dolnego Śląska, oraz organizuje transport. W tym roku kolej przypadła na powiat lubański.

Pięknie zapakowane paczki, dary z serbołużyckiej Njebjelčicy, trafiły do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii św. Trójcy w Lubaniu. Podarunki, przekazane przez Marka Karłowskiego, skarbnika „Pogranicza”, odebrał Mieczysław Iwanow – przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

– Teraz trafią one do potrzebujących rodzin z Lubania, głównie tych, które na co dzień wspiera nasza organizacja – wyjaśnia Marek Karłowski.

Nebelschűtz to nieduża miejscowość i gmina, położona na Górnych Łużycach, czyli na terenach licznie zamieszkiwanych przez mniejszość serbołużycką. Serbołużyczan, określanych bardzo często mianem najmniejszego narodu słowiańskiego, charakteryzuje jednak ogromne bogactwo kultury, tradycji i zwyczajów.

Dwujęzyczne, niemiecko-serbołużyckie tablice informacyjne z nazwami miast i instytucji oraz wszechobecne krzyże przydrożne, są jednym z elementów świadczących o wyjątkowości i katolicyzmie tego regionu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma