Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nasi laureatami

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się już tradycyjnie w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu. Spośród 172 prac, jury konkursu wybrało 3 najlepsze. Wyróżniono aż 30 osób.

VIII edycja konkursu była niezwykle szczęśliwa dla naszej diecezji. Jej zwycięzcą został Patryk Halczak z Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Mikołaja Kopernika w Lubinie, natomiast II miejsce przypadło Kamilowi Fortunie z Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Bolka I w Jaworze. Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Do rąk Patryka trafiło m.in. pióro ufundowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i laptop.

Uczestnicy konkursu mieli do wyboru jeden z dwóch tematów: „Sport jako wyzwolenie z wirtualnej rzeczywistości” i „Zmierzch czy ewolucja uczuć patriotycznych?” – Znacznie więcej osób wybrało temat o patriotyzmie – mówi Elżbieta Warulik, członek konkursowego jury. Zaznacza, że prace były bardzo zróżnicowane i zostały napisane na bardzo wysokim poziomie.

Janusz Kaczorowski, przewodniczący jury, podkreśla, że wśród tej różnorodności da się jednak znaleźć wspólny mianownik. – Jest nim przekonanie, że trzeba na nowo zdefiniować patriotyzm, że jest on zupełnie inny niż ten, z którym Polacy się stykali i który dotąd wyrażali. Trzeba szukać nowej jego formuły – uważa.

Nasi laureatami   Praca Patryka Halczaka z Lubina najbardziej przypadła do gustu jury konkursowemu Karol Białkowski/GN Laureat głównej nagrody, Patryk Halczak, przyznał, że pisanie to nie jedyna jego pasja. – Od najmłodszych lat interesuję się również historią, zwłaszcza okresem II wojny światowej. Moim marzeniem jest napisanie kiedyś książki na ten temat – mówi. O czym jest jego praca? – Chciałem pokazać patriotyzm ze strony współczesnej młodzieży, że nie tylko kiedyś, gdy nasz kraj znalazł się w trudnej sytuacji, ale również dzisiaj potrafimy kochać, szanować naszą ojczyznę – tłumaczy.

W gali wziął udział biskup legnicki Stefan Cichy. Przyznał, że od wielu lat jest zapraszany, by uczestniczyć w wydarzeniu, ale dopiero teraz udało mu się wziąć dotrzeć do Wrocławia. Cieszył się, że w końcu mógł osobiście wręczyć nagrodę.

Konkurs „My Polacy, my Dolnoślązacy” o Laur Złotego Pióra dla uczniów III klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych organizuje od ośmiu lat Prywatne Salezjańaskie Liceum Ogólnokształcące im. Dominika Savio we Wrocławiu wraz z wrocławskim oddziałem Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama