Nowy numer 3/2021 Archiwum

Milion złotych na mikołajki

To pierwszy raz, kiedy GOPR otrzymuje od ministra więcej pieniędzy, niż pierwotnie zakładano. Dotacja MSW z 6 grudnia zwiększyła tegoroczny budżet GOPR do ponad 7 mln zł.

Pieniądze te zostały rozdzielone pomiędzy wszystkie siedem grup ratunkowych w kraju.

Tym razem fundusze (dodatkowe 988 tys. zł) pochodzą z rezerwy budżetowej i budżetu ministra spraw wewnętrznych i są w całości przeznaczone na zakup 240 kompletów odzieży zimowej dla ratowników.

Trzydzieści kompletów otrzymają ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR.

– W skład jednego kompletu wchodzą m.in. kurtki, bluzy polarowe, bielizna, buty górskie, kaski, czapki i rękawice. W sumie czternaście pozycji – wyjaśnia Maria Kuchta-Łukaszczyk, główna księgowa GOPR.

Ilość przyznawanych przez Zarząd Główny GOPR kompletów nie zależała tym razem od wielkości poszczególnych grup, ale od wielkości zapotrzebowania.

Symulowanie akcji ratunkowej   Symulowanie akcji ratunkowej
Karkonoska Grupa GOPR otrzymała za pieniądze MSW 30 kompletów ubrań zmowych
Roman Tomczak/GN

– Te zapotrzebowania sprawdziliśmy najpierw, czy przysługują tym grupom. Następnie, zgodnie z zamówioną ilością, rozdysponowaliśmy wszystkie 240 kompletów. Dla wszystkich wystarczyło – zapewnia Maria Kuchta-Łukaszczyk.

Dodatkowe pieniądze na ekwipunek to szczęśliwy precedens we współpracy MSW i GOPR. Jeszcze nigdy do tej pory ratownicy nie dostali takiego prezentu.

Pieniądze zostały przyznane 6 grudnia (w dzień wspomnienia św. Mikołaja) przez Stanisława Rakoczego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

– Do tej pory GOPR, w ramach dotacji MSW, na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego w 2012 r. otrzymał 6 mln 350 tys. zł. Wraz z ostatnią dotacją w wysokości 988 820 zł, Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu przyznano łącznie 7 338 820 zł, czyli więcej niż zakładano na początku roku - informuje Małgorzata Woźniak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama