Centralne diecezjalne obchody ku czci św. Barbary odbyły się w Lubinie. Tam w kościele pw. św. M. M. Kolbego odprawiono Mszę świętą w intencji górników.
Dzisiaj Kościół powszechny wspomina postać św. Barbary. Jest ona patronką górników. Ci najliczniej w naszej diecezji legnickiej mieszkają i pracują w Lubinie - stolicy polskiej miedzi. Dlatego właśnie tutaj od lat odbywają się obchody Dnia Górnika.
O godz. 9.00 rozpoczęła się Eucharystia sprawowana przez trzech biskupów: Stefana Regmunta, ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz biskupów legnickich: Stefana Cichego oraz Marka Mendyka.
W pierwszych ławkach zasiedli przedstawiciele Zarządu oraz Rady Nadzorczej KGMH. Był Herbert Wirth, prezes KGHM. Do nich skierował też słowa bp Stefan Cichy podczas kazania.
- Działania zarządu KGHM pokazują wiarę jego członków. Myślę tutaj o wielu dziełach charytatywnych, które wspiera holding. Wyrazem wiary jest też pomoc w ratowaniu wielu przepięknych świątyń znajdujących się na naszym terenie. W szczególności myślę tu o sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Zarząd wsparł też produkcję filmu 11.09.1683 o bitwie pod Wiedniem. Ten film też jest pięknym wyrazem wiary - mówił bp Stefan Cichy.
Eucharystię sprawowało trzech biskupów
Górnicy KGHM mieszkają na terenie dwóch diecezji - legnickiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej.
Jędrzej Rams/GN
Odwołując się do przeżywanego Roku Wiary ordynariusz diecezji legnickiej zdradził jak wielokrotnie, jeszcze jako kapłan archidiecezji katowickiej, spotykał się z głęboką wiarą górników.
- Nie zapomnę nigdy górnika, do którego wezwano mnie do szpitala. Cały zakrwawiony pragnął się wyspowiadać i przyjąć Najświętszy Sakrament. Pamiętam też, że niejednokrotnie widziałem górników, którzy po sobotniej szychcie prosto z kopalni szli do kościoła na niedzielną Eucharystię. Co prawda niejeden podsypiał, ale jakież to było świadectwo wiary! Znam też opowieść o sztygarze, który zginął w pożarze w kopalni. Gdy wybucha pożar stawia się tamy, aby ogień się nie rozprzestrzeniał. Gdy pożar ustał i zburzono tamę znaleziono sztygara, którego ciało było w pozycji klęczącej, a w rękach miał różaniec. To są przykłady pięknej, męskiej górniczej wiary - mówił ordynariusz diecezji legnickiej.
W KGHM pracuje około 30 tys. osób. W skład holdingu wchodzą m.in. Zakłady Górnicze "Lubin", Zakłady Górnicze "Rudna", Zakłady Górnicze "Polkowice-Sieroszowice" (powstałe w wyniku połączenia ZG Polkowice i ZG Sieroszowice), Huta Miedzi Głogów, Huta Miedzi Legnica, Huta Miedzi "Cedynia", Zakład Wzbogacania Rud, Zakład Hydrotechniczny, Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego oraz Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji.
Cała Grupa Kapitałowa KGHM liczy około 30 spółek. Na początku 2012 roku zarząd KGHM nabył pakiet większościowy kanadyjskiej firmy Quadra FNX Mining. Uzyskał w ten sposób możliwość wydobycia miedzi w Chile. Szacuje się, że KGHM zwiększy tym samym wydobycie z obecnych 500 tys. ton rocznie nawet do 700-750 tys. ton.