Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zaświeć przykładem

Mniej świec niż w ub. roku rozprowadzi legnicka Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Tym większa chwała tym, którzy postawią je na wigilijnym stole.

Mniej świec w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zamówiła większość diecezji w kraju.

Te statystyki mogą u wielu osób wywołać jedynie wzruszenie ramion. Ale dla dzieci, którym dochód z dystrybucji świec wigilijnych pomaga, znaczą bardzo wiele.

Jeśli więc na którymś z wigilijnych stołów zabraknie świecy Caritas, mniej dzieci ubogich otrzyma pomoc. Warto przy tym podkreślić, że połowa wszystkich środków ze sprzedaży świec, pozostaje w parafiach. Tam przeznaczane są m. in. na paczki i prezenty dla dzieci z ubogich rodzin lub nagrody w adwentowych konkursach.

W tym roku akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom odbywa się po raz 19. Promuje je hasło „Podziel serce – pomnóż miłość!”.

Olga Kołtuniak z biura prasowego Caritas Polska wyjaśnia, że tegoroczna edycja kampanii zwraca uwagę na problem egoizmu we współczesnym społeczeństwie i ma wskazywać drogę do uczynków miłosierdzia w Roku   Oficjalny plakat 19. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Caritas Polska
Wiary.

- Dlatego bardzo liczymy na wspólne poruszenie problemu, jakim jest poczucie osamotnienia dzieci w rodzinach - mówi Olga Kołtuniak.

Idea akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom narodziła się w 1994 r. podczas zebrania dyrektorów diecezjalnych Caritas w Rusinowicach.

Dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marian Subocz, zaproponował wtedy, aby tę świąteczną akcję oprzeć na polskiej tradycji wigilii, w której na stole ustawiana jest świeca symbolizująca życie.

Od 19 lat kampania polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie.

Dochód ze sprzedaży  przeznaczony jest na głównie całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Tegoroczna kampania po raz trzynasty ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas Polska uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W 2011 r. Caritas, Diakonia i Eleos, rozprowadziły ponad 3 mln wigilijnych świec.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma