Nowy numer 28/2018 Archiwum

Katolicy uczą lepiej

Mimo godnej podziwu postawy uczniów, szkoła w Lubinie pewnie będzie zamknięta. Jednak co zamknie samorząd, wyrówna zaraz Kościół. Od września zaczynają uczyć w Bolesławcu pijarzy.

Gimnazjum i podstawówka, których otwarcie oficjalnie ogłosił zakon pijarów, dołączą do szlachetnego grona katolickich placówek edukacyjnych na terenie diecezji.

A przypomnijmy, że chodzi m. in. o ochronkę w Chojnowie, podstawówkę w Legnicy, gimnazja w Lubinie i Jeleniej Górze czy szkoły średnie w Legnicy i Jeleniej Górze. Do tego trzeba doliczyć te szkoły, zwłaszcza podstawówki, które przed likwidacją uratowały społeczno-parafialne pospolite ruszenia, jak to miało miejsce w Uboczu.

Na tym tle jaskrawo kontrastuje sytuacja oświaty zarządzanej przez samorządy. Na początku tego roku Związek Nauczycielstwa Polskiego i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ogłosiły, że do końca 2012 r. tylko na Dolnym Śląsku zniknie 36 szkół i przedszkoli. Szkoda, że nie wszystkie może przejąć Kościół, albo środowiska związane z Kościołem, jak to było w przypadku Ubocza.

Szkoda, bo gdyby dziś porozmawiać z uczniami tej malej podstawówki pod Gryfowem Śląskim, i zapytać ich o różnice, jakie dostrzegają w procesie dydaktycznym stosowanym tu kiedyś i obecnie, nie mieliby kłopotu z odpowiedzią.

No, a wyniki szkół katolickich? Jednym z żelaznych punktów, umieszczanych w folderach reklamujących katolickie szkoły, są wyniki ich dotychczasowej pracy. Ich, czyli uczniów, którzy tam uczęszczają. A wyniki te w większości są znakomite. W mniejszości - bardzo dobre.

Np. maturę w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu zdaje 100 proc. podchodzących do tego egzaminu. Natomiast z trudniejszej, matematyczno-przyrodniczej części egzaminu gimnazjalnego, franciszkańscy uczniowie przekroczyli średnią wojewódzką aż o 18 punktów!

Trzeba też mieć na uwadze, że sukcesy katolickich szkół na terenie naszej diecezji będą coraz większe. Od przyszłego września startują przecież pijarzy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma