Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pijarzy otwierają szkołę w Bolesławcu!

Pierwsze na Dolnym Śląsku szkoły pijarskie otwiera na zaproszenie władz Bolesławca Polska Prowincja Zakonu Pijarów.

Nabór do placówki poprzedzi uroczyste otwarcie sekretariatów obu szkół, które zaplanowano na najbliższą sobotę, 24 listopada. Tym symbolicznym gestem zostanie otwarta nowa karta w dziejach miasta. Po Krakowie, Warszawie, Elblągu, Łowiczu, Poznaniu i Katowicach, Bolesławiec będzie kolejnym miastem, w którym pijarzy rozpoczną swoją - mającą już ponad 350 lat tradycji - działalność edukacyjną.

- W Bolesławcu powstanie Zespół Szkół Zakonu Pijarów, którym patronować będzie ks. Stanisław Konarski i na który złożą się: Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Gimnazjum - wyjaśnia o. Józef Tarnawski SP z Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów w Krakowie. - Obie placówki będą miały charakter szkół katolickich, będą bezpłatne i rozpoczną swoją działalność 1 września przyszłego roku - dodaje.

Ciekawostką będzie to, że w placówce prowadzonej przez pijarów będzie obowiązywał strój szkolny. Zakonnicy deklarują, że pierwszy mundurek uczniowie otrzymają w prezencie od szkoły.

Obie placówki będą zlokalizowane w budynku szkolnym przy ul. Bankowej 10, który pijarzy będą dzierżawić od miasta. - Wpierw jednak budynek będzie poddany przez pijarów modernizacji i dostosowaniu do współczesnych wymogów efektywnej i atrakcyjnie prowadzonej edukacji - zaznacza o. Józef Tarnawski.

- Wraz z podjęciem działalności edukacyjnej w Bolesławcu pijarzy chcą kontynuować dobre tradycje szkół pijarskich zapewniając m. in. wysoki poziom dydaktyczny, bezpieczne i kulturalne wychowanie oraz rzetelną formację chrześcijańską uczniów. Powyższe trzy elementy są w pijarskiej pedagogice nieodzowne i tylko ich spójna obecność służy edukacji integralnej, która jest podstawowym założeniem pracy oświatowej prowadzonej przez zakon - podkreśla.

Pijarzy gościli w Bolesławcu podczas II Tygodnia Wychowania Katolickiego   O. Edward Kryściak SP
Pijarzy gościli w Bolesławcu podczas II Tygodnia Wychowania Katolickiego
Jędrzej Rams/GN

Nabór na rok szkolny 2013/2014 prowadzony będzie równolegle do klas na kilku poziomach. W zakresie szkoły podstawowej pijarzy planują otwarcie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej i piątej. W przypadku gimnazjum - klasy pierwszej i drugiej. Przedstawiciele zakonu zapowiadają także wprowadzenie znaczących innowacji w obu placówkach.

- W szkole podstawowej pijarzy poszerzą standardową siatkę godzin wynikającą z przepisów oświatowych oraz wprowadzą dodatkowe zajęcia. W nauczaniu wczesnoszkolnym, by zapewnić dobre oddziaływanie edukacyjne, liczebność zespołów klasowych będzie ograniczona do 20 uczniów. Wprowadzone zostaną dodatkowe godziny z wychowawcą, które uzupełniają i rozwijają zdolności, a ponadto - dodatkowa godzina gimnastyki korekcyjnej oraz zajęcia z muzyki - wylicza o. Józef Tarnawski.

Także w przypadku klas IV-VI zespoły klasowe mają liczyć nie więcej niż 22 uczniów. Od klasy piątej nauczany będzie dodatkowy język obcy oraz rozszerzona zostanie siatka godzin z języka polskiego, matematyki i historii. Jak informują zakonnicy, uzupełnieniem pijarskiej oferty przewidzianej dla uczniów szkoły podstawowej będą pozalekcyjne zajęcia dodatkowe, koła zainteresowań oraz grupy szkolne, w których uczniowie będą mogli atrakcyjnie spędzać czas po lekcjach. Także w gimnazjum zespoły klasowe będą liczyć maksymalnie 22 uczniów.

  Symbol Zakonu Pijarów

- Wynikająca z przepisów oświatowych standardowa siatka godzin i tu zostanie poszerzona o dodatkowe zajęcia - zapewnia o. Tarnawski. - Lekcje z języka polskiego i matematyki odbywać się mają w zwiększonym wymiarze godzin. Nauczanie biologii, chemii i geografii odbywać się będzie z podziałem na grupy. Dwa języki obce będą nauczane na dwóch poziomach. Dla uczniów chcących rozwinąć wiedzę i umiejętności dostępne będą koła przedmiotowe. Proponowane popołudniowe zajęcia dodatkowe w kołach zainteresowań oraz godziny konsultacji przedmiotowych jeszcze bardziej rozszerzają ofertę edukacyjną - wylicza zakonnik.

Uczniowie gimnazjum będą mieli także możliwość uczestniczenia w grupach szkolnych, jak np. charytatywnej czy muzycznej, które będą okazją do dalszego rozwijania ich zdolności i zaangażowania na rzecz dobra innych.

Sekretariat Zespołu Szkół Zakonu Pijarów będzie się mieścił w budynku katechetycznym przy ul. Kościelnej 1-2 (wejście od strony bazyliki) i będzie czynny codziennie od poniedziałku do soboty.

W dniu otwarcia, w sobotę 24 listopada, sekretariat będzie czynny od godziny 10-17. Rodzice i uczniowie będą mogli się tam zapoznać ze szczegółową ofertą szkół pijarskich w Bolesławcu. Wkrótce ma także zostać uruchomiona strona internetowa szkoły.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma