Znane z niemieckiego folkloru Jarmarki Bożonarodzeniowe (Christkindlmarkt) od kilku lat obecne są także po naszej stronie Nysy Łużyckiej, m.in. w Lubaniu.
Od 14 do 16 grudnia rzemieślnicy i artyści z Lubania będą prezentować swoje wyroby w Galerii Łużyckiej w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego. A w niecały tydzień później, 21 grudnia, w mieście rozbrzmiewać będą kolędy śpiewane przez dzieci niosące zapalone latarnie i ubrane w stroje ludowe.
Jeszcze bardziej okazale będą wyglądać jarmarki przed Bożym Narodzeniem w pozostałych pięciu miastach należących do Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast (Sechsstädtebund).
Reprezentująca związek Hana Buder zachęca zwłaszcza do odwiedzenia Budziszyna (Bautzen), gdzie już 30 listopada rozpocznie się tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy (Wenzelsmarkt).
– Przypuszczalnie jest to najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech. W tym roku będzie się on odbywał już 628. raz! – podkreśla Hana Buder. – Do 23 grudnia ponad stu wystawców będzie zapraszać gości do spędzenia z nimi czasu i delektowania się bożonarodzeniowymi przysmakami w centrum romantycznej starówki – zachęca.
Dla dzieci i dorosłych przygotowano tu specjalną ofertę jarmarczną oraz bogaty program kulturalny. Jarmark w Budziszynie będzie otwarty od godz. 10 do 20.
Tradycja przede wszystkim
Jarmarki Bożonarodzeniowe na Łużycach mają długą, kilkusetletnią historię
Roman Tomczak/GN
Natomiast w Löbau Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się od 20 do 23 grudnia na Starym Rynku. Oprócz stoisk oferujących rozkosze dla podniebienia – takich jak pierniki, smażone kiełbaski i grzane wino – przygotowany został tu program świąteczny dla dorosłych i dla dzieci.
– Jarmark będzie odwiedzał św. Mikołaj ze swoim aniołem. Dzieci ucieszy mała karuzela, zagroda ze zwierzętami i model kolejki jeżdżącej dookoła choinki – wylicza Hana Buder.
W Zittau przedświąteczną atmosferę zbudują najpierw tradycyjne Koncerty Bożonarodzeniowe Chóru Miejskiego Żytawy (Zittau), wykonywane w drugi weekend Adwentu w Sali Mieszczańskiej ratusza – jednej z najpiękniejszych na terenie Saksonii.
Pierwsze trzy koncerty odbędą się 7 i 8 grudnia o 19.30. Ostatni – 9 grudnia o 15.00. Natomiast Jarmark Bożonarodzeniowy w Żytawie (Zittau) rozpocznie się 12 grudnia na rynku i potrwa pięć dni.
Sporo atrakcji przygotowano także w Kamieńcu (Kamenz), gdzie Średniowieczny Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się od spektaklu adwentowego (15.12). Później będą jeszcze przedstawienia teatralne oraz występy. Wszystko to będzie miało miejsce w historycznej atmosferze wokół słodowni (Malzhaus) i baszty, w której kiedyś smołowano beczki na piwo Pichschuppen.
W Görlitz Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się od 7do 16 grudnia. Na historycznym Dolnym Rynku handlowcy i pracownicy gastronomii zaoferują swoje produkty zgłodniałym i zziębniętym turystom oraz podpowiedzą, co wybrać na bożonarodzeniowy upominek dla najbliższych.
– Wokół 8-metrowej choinki odwiedzający jarmark będą mogli spotkać małego Jezuska. Tutaj także dowiedzą się więcej o śląskich tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych – mówi Hana Buder.
Górnołużycki Związek Sześciu Miast
Powstała w średniowieczu federacja miała ochraniać podróżujących po Via Regia
Zasoby internetu
Górnołużycki Związek Sześciu Miast: Budziszyna, Görlitz, Kamieńca, Lubania, Löbau i Żytawy utworzono w 1346 r. jako rodzaj wzajemnego zabezpieczenia dróg handlowych, wiodących przez region Górnych Łużyc. Trakty te, głównie Via Regia, były bowiem obiektem pożądania nie tylko ze strony lokalnych książąt, ale także rabusiów.
Związek Sześciu Miast wkrótce otrzymał aprobatę późniejszego cesarza, Karola IV. Pod egidą federacji, w ciągu 200 lat jej największego rozkwitu, miasta należące do związku gwałtownie się rozwinęły pod względem gospodarczym i kulturalnym.
Sojusz został rozwiązany po kongresie wiedeńskim w 1815. Dopiero 176 lat później, w 1991 r., związek reaktywowano, a w jego skład wszedł także Zgorzelec.
Obecnie głównym celem związku jest promocja turystyczna Górnych Łużyc.