Nowy numer 21/2018 Archiwum

Najlepszy z dotychczasowych

Zakończona właśnie, czwarta edycja festiwalu Pro Musica Sacra, była jak dotąd najbogatszą, najróżnorodniejszą i najlepszą pod względem poziomu wykonawstwa.

Jak wyjaśnia Anna Panek z biura organizatorów, było to możliwe przede wszystkim dzięki współpracy ze znakomitymi artystami.

- Wszystkich nie sposób wymienić. Wspomnę jedynie, ponieważ było to ostatnie wydarzenie tegorocznego festiwalu, że koncert finałowy wykonał Chór Kameralny Politechniki Wrocławskiej Consonanza, pod dyr. prof. Marty Kierskiej-Witczak. Chórowi towarzyszył Tomasz Kmita, grający na organach.Kompozycja ta została niedawno odkryta i przy współudziale chóru Consonanza, prawykonana po ponad 100 latach przerwy - mówi A. Panek.

Czwarta edycja festiwalu była także pierwszą, podczas której melomani mogli cieszyć się pięknem brzmienia odremontowanych organów w świeradowskim kościele, co zdaniem organizatorów, znacząco wpłynęło na poziom koncertów. Ten utalentowany, młody muzyk, wystąpił w ostatnim dniu festiwalu   Przy organach - Tomasz Kmita
Ten utalentowany, młody muzyk, wystąpił w ostatnim dniu festiwalu
Fot. Jakub Choros

Czwartą edycję Pro Musica Sacra wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Lubaniu. Pomoc zaoferowały także Urząd Miasta w Świeradowie-Zdroju oraz Fundacja na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej Świeradów-Czerniawa.

- Za pomoc serdecznie dziękujemy ks. Franciszkowi Molskiemu, proboszczowi parafii św. Józefa w Świeradowie-Zdroju. Parafia ma swój olbrzymi wkład w organizację festiwalu, także finansowy - podkreśla Jakub Choros z biura organizatorów.

W organizacji festiwalu pomagał także m.in. ks. Piotr Dębski, referent ds. muzyki kościelnej w Legnickiej Kurii Biskupiej oraz proboszczowie kościołów, w których odbyły się koncerty. Imprezę wsparli też hotelarze i restauratorzy, którzy za darmo wspomogli organizatorów. – Każda pomoc, każdy gest życzliwości jest dla nas bardzo ważny i mówimy serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli naszą pracę na rzecz pielęgnowania kultury muzycznej Świeradowa i regionu, na rzecz pielęgnowania muzyki kościelnej i wzbogacania jej skarbca – mówi Anna Panek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma