Cztery duże wydawnictwa, kilkunastu autorów książek o tematyce historycznej, wykłady, prelekcje, dyskusje. To sporo, jak na pierwsze spotkanie miłośników historii, militariów i tajemnic Dolnego Śląska.
– Takie spotkania są niezwykle potrzebne i mam nadzieję, że nie jest to ostatnia tego typu inicjatywa zamku czocha – powiedziała „Gościowi” Barbara Grzybek z Archiwum państwowego we Wrocławiu. – Cieszę się, że można tu spotkać się z wieloma poglądami na temat historii Dolnego Śląska z jej niuansami i tajemnicami, że można dyskutować, dowodzić swoich racji i – co ważne – wiele się nauczyć – podkreśla B. Grzybek.
Trzydniowe spotkanie (09-11.11.) odbywało się na zamku Czocha k. Leśnej, jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych obiektów na Dolnym Śląsku.
To tutaj swoje filmy nakręcili m. in. Tadeusz Chmielewski („Gdzie jest generał?”), Marek Brodzki („Wiedźmin”) czy Adek Drabiński („Tajemnica twierdzy szyfrów”).
Czocha znana jest nie tylko ze swojej tajemniczej historii (do dziś nie odnaleziono wywiezionych z zamku zima 1945 r. skarbów) ale także znakomicie zachowanej, zjawiskowej architektury zamkowej. W to miejsce zjechali w ten weekend najznakomitsi pisarze zajmujący się tematyką tajemnic II wojny światowej, eksploratorzy ukrytych skarbów, członkowie grup poszukiwawczych, wreszcie – historycy, archiwiści i naukowcy.
Harcerz z 15. DH "Lipczanie"
Tajemnice zamku Czocha zajmowały także najmłodszych uczestników spotkań
Fot. Roman Tomczak/GN
Tylko w sobotę w historycznych Sali Marmurowej zamku odbyło się osiem wykładów, bogato ilustrowanych prezentacjami multimedialnymi.
Stan swoich badań zaprezentowali m. in. Tomasz Bernacki (Podziemny Lubań – i co dalej?), Janusz Skowroński (Ernest Gütschow i jego zamek Czocha), Joanna Lamparska (Książka historyczna – jak przyszłość?) oraz Barbara Grzybek (Zamek Czocha w zasobach Archiwum państwowego w Lubaniu i Jeleniej Górze).
Tymczasem w sąsiedniej Sali Rycerskiej trzy wydawnictwa (Wydawnictwo Asia Press Wrocław, Wydawnictwo Techno Kraków, CB warszawa) prezentowały swój najnowszy dorobek.
Przy stołach zasłanych znakomitymi książkami, dyżurowali ich autorzy, składając przez cały czas okolicznościowe wpisy.
Swoje książki podpisywali: Leszek Adamczewski, Dariusz Garba, Robert J. Kudelski, Joanna Lamparska, Robert Primke, Bartosz Rdułtowski, Janusz Skowroński, Maciej Szczerepa, Wojciech Szczerepa, Bogusław Wróbel, Szymon Wrzesiński, Andrzej Zasieczny.
„Zamkowe spotkania z historią” rozpoczęła piątkowa (09.11.) projekcja filmu „Wiedźmin”. Ciekawostką soboty było nocne zwiedzanie zamku („Niepodległy zamek Czocha”).
Spotkania zakończyła – wizyta gości i wystawców na zaporze i elektrowni wodnej w Leśnej. „Zamkowe spotkania z historią” zbiegły się w czasie z obchodami 15-lecia Stowarzyszenia „zamek Czocha”.
Spotkanie zorganizowali Grupa Hoteli Wam Sp. z o.o., Stowarzyszenie „zamek Czocha” oraz 15. Drużyna harcerska „Lipczanie” ZHP przy Szkole Podstawowej w Platerówce.