Nowy numer 25/2018 Archiwum

KWB Turów upadnie?

Polscy związkowcy wraz z kolegami z innych krajów UE zbierają podpisy przeciwko europejskiemu pakietowi klimatyczno-energetycznemu.

Od połowy października w siedzibach Solidarności w naszym regionie można podpisywać się pod listą poparcia dla Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Zawieszenie pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej". Według prawa UE, aby wniosek o zawieszenie został rozpatrzony, trzeba zebrać 1 mln podpisów! Termin ich zbierania upływa 8 sierpnia 2013 roku. Stąd też Solidarność już dzisiaj apeluje o wsparcie inicjatywy. Popierają ją organizacje związkowe z Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy i Wielkiej Brytanii.

Jeżeli nie uda się zablokować pakietu, skutki dla naszych domowych budżetów mogą być niezwykle groźne. Dotyczy to zwłaszcza Dolnego Śląska. Według szacunkowych wyliczeń już w 2013 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną o 30 proc., a ciepła o 22 proc. W kolejnych latach prąd ma podrożeć o 60 proc., podobnie ciepło.

Wszystko przez drastyczne obostrzenia, jakie Unia Europejska chce wprowadzić w polityce proekologicznej. Według pakietu, kraje UE do 2020 roku muszą aż o 20 proc. zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. produkcji energii ogółem. W sytuacji, gdy polski przemysł energetyczny jest oparty na węglu brunatnym oraz kamiennym, które produkują bardzo dużo dwutlenku węgla, są to obostrzenia niezwykle drakońskie.

Skutki wprowadzenie Pakietu mogą bezpośrednio dotknąć mieszkańców Dolnego Śląska, bo na naszym terenie mamy największą w Europie kopalnię węgla brunatnego oraz funkcjonującą przy niej elektrownię Turów. Według jeleniogórskich związkowców wprowadzenie pakietu klimatycznego spowoduje ogromny wzrost kosztów produkcji energii elektrycznej i może doprowadzić do zamknięcia obu przedsiębiorstw.

Według renomowanych firm analizujących rynki pracy w UE, wprowadzenie pakietu spowoduje zmniejszenie polskiego PKB średnio nawet o 1 proc. rocznie, a w ciągu kilku lat pracę może stracić nawet 0,5 mln osób w takich branżach jak hutnictwo, przemysł chemiczny, górnictwo czy motoryzacja.

Wprowadzenie pakietu może kosztować nawet 37 mld euro, zaś zysk wyniesie zaledwie ok. 7 mld euro.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma