Nowy numer 28/2018 Archiwum

Eric Clapton a Bogatynia

Lubimy szukać związków odległych wydarzeń z Polską. I oto mamy kolejne, związane nawet z naszym rejonem.

Od kilku dni media na całym świecie podają sobie informacje, że Eric Clapton sprzedał jeden z obrazów ze swojej kolekcji. Obraz nosi nazwę "Abstraktes Bild". Nabywca zapłacił za niego aż 34 mln funtów, czyli ponad 170 mln złotych! Jest to kwota ogromna i na pewno rozpala umysły. Dla nas jest to o tyle interesująca informacja, że malarzem, który "popełnił" sprzedane dzieło, jest niejaki Gerhard Richter.

Jest on Niemcem i po wspomnianej aukcji jest najdroższym żyjącym artystą za naszą zachodnią granicą. Ciekawym akcentem tej całej transakcji jest fakt, że Richter przez 10 lat był mieszkańcem Reichenau, czyli dzisiejszej Bogatyni.

Jego rodzice przenieśli się tam w 1935 roku i mieszkali aż do końca II wojny światowej. Ojciec otrzymał bowiem w tej łużyckiej wsi posadę nauczyciela. Uciekając przed Rosjanami, rodzina Richterów przeniosła się do Waltersdorf, miejscowości na granicy z Republiką Czeską.

Obecnie artysta, który stworzył to drogie dzieło, ma lat 80. Trudno powiedzieć, że maluje obrazy. Bardziej adekwatne jest stwierdzenie, że je tworzy, ponieważ na przygotowane płótno nakłada kolejne warstwy farby za pomocą desek bądź gumowych wycieraczek.

Dzieło, które sprzedał Eric Clapton, zostało przez niego kupione przed kilkoma laty za około 3 mln funtów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma