Nowy numer 25/2018 Archiwum

Prąd dla kopalni z elektrowni wodnych

KGHM „Polska Miedź" kupił od Tauronu prąd w 100 proc. pochodzący z odnawialnych źródeł energii.

– Jest to obecnie najbardziej „zielony” produkt na rynku – energia pochodząca w całości z odnawialnych źródeł – poinformowała Anna Osadczuk z Departamentu Komunikacji KGHM.

Firma ma jeszcze w planach zakup w ramach oferty EKO Premium 150 tys. MWh tzw. zielonej energii, która w całości ma być przeznaczona na potrzeby własne oddziałów firmy, czyli do poszczególnych kopalń.

– Dla zobrazowania, taka ilość zielonej energii wystarczyłaby na funkcjonowanie Huty Miedzi „Legnica" przez 9 miesięcy – mówi A. Osadczuk.

KGHM zużywa rocznie ok. 2,5 TWh energii elektrycznej. – To tyle, co 150-tysięczne miasto – podkreśla A. Osadczuk i dodaje, że ten wynik stawia ją w rzędzie największych odbiorców prądu w Polsce.

Z kolei Dorota Włoch, wiceprezes ds. rozwoju w KGHM „Polska Miedź" SA przypomina, że spółka nie od dziś stawia na ekologię. – Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie i dbamy o ekologię. To tylko jeden z wielu przykładów działań KGHM na rzecz ekologii i stosowania przez nas rozwiązań najmniej uciążliwych dla środowiska naturalnego – powiedziała podczas odbierania certyfikatu Tauron Eko Premium.

Joanna Schmid, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia, dodała, że jest to kolejny przykład współpracy między spółkami. – Zakup energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to dowód na to, że spółka nie tylko realizuje z powodzeniem działalność biznesową, ale i dba o ekologię, udowadniając tym samym, że jest firmą odpowiedzialną społecznie – powiedziała prezes Schmid.

KGHM „Polska Miedź" SA poprzez „Energetykę" SA (spółkę z Grupy Kapitałowej KGHM) rozpatruje obecnie kilka projektów pozyskiwania energii ze źródeł ekologicznych. Wśród nich są m.in. budowa elektrowni wiatrowych, uprawa wierzby energetycznej oraz budowa biogazowni. Anna Osadczuk przypomina, że „Polska Miedź" współpracuje z Tauronem także w kilku innych płaszczyznach.

– Inwestycje w sektor energetyczny to dla „Polskiej Miedzi" istotny element dywersyfikacji działalności – podkreśla. – Tauron i KGHM są zaangażowane m.in. we wspólną budowę oraz eksploatację bloku gazowo-parowego o mocy 850 MW w Elektrowni „Blachownia Nowa" w Kędzierzynie-Koźlu oraz w projekt dotyczący budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma