Mistrzowie intelektu

Piotr i Tomasz Jankowiakowie, reprezentanci parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, wygrali klasyfikację generalną turnieju. Trzecie miejsce zajął kleryk Piotr Kulpa.

23 zawodników wzięło udział w zorganizowanym na nowo, po trzyletniej przerwie, diecezjalnym turnieju szachowym. Najliczniejszym zespołem była 7-osobowa grupa szachistów z lubińskiej parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Turniej odbył się w wielofunkcyjnej sali „Arka”, należącej do jeleniogórskiej parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Stroną techniczną przygotowań do mistrzostw zajął się Klub Szachowy „Jelonka” z Jeleniej Góry. Jak wyjaśnia Janusz Wąsala, członek „Jelonki”, klub złożył propozycję reanimowania mistrzostw na ręce proboszcza parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty, bo większość członków klubu mieszka na jej terenie.

– Chcę podkreślić, że proboszcz ks. Krzysztof Kowalski z wielkim zrozumieniem podszedł do naszej prośby. To m.in. dzięki jego pomocy mogło w ogóle dojść do rozegrania tych mistrzostw – mówi. Nad całością organizacji turnieju czuwał ks. Przemysław Durkalec, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

– Dobrze się stało, że mistrzostwa szachowe znowu się odbywają, bo z każdym rokiem przerwy trudniej byłoby wznowić ich kolejną edycję – uważa ks. Przemysław. – Do tej pory najwięcej propozycji sportowych, kierowanych do ministrantów i księży, dotyczyło dyscyplin ruchowych. A przecież szachy to także sport, tylko że tutaj ćwiczy się sprawność intelektualną. Mam nadzieję, że organizatorzy nie zawiodą i kolejne mistrzostwa odbędą się za rok – powiedział nam ks. Durkalec.

Turniej rozpoczęła Msza św. Po niej przystąpiono do losowań i pierwsi zawodnicy zasiedli przed szachownicami. – Partie rozgrywano w tempie po 15 minut na zawodnika, systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund – rzeczowo poinformował Andrzej Dwicewicz, członek Klubu Szachowego „Jelonka”.

Rodzynek z Czernicy   Rodzynek z Czernicy
Natalia Rozum z parafii pw. św. Michała Archanioła w Czernicy była jedyną dziewczyną na mistrzostwach. W swojej kategorii zajęła szóste miejsce
Roman Tomczak/GN
Oprócz punktowej klasyfikacji generalnej, zawodnicy byli klasyfikowani w trzech kategoriach, w zależności od wieku. W kategorii  szkół podstawowych znaleźli się więc ministranci oraz członkowie parafialnych scholi. W kolejnej – młodzieży gimnazjalnej i licealnej – lektorzy, a w kategorii open – księża, klerycy oraz studenci i pozostałe służby liturgiczne.

– Sportowo turniej zdominowali zawodnicy kategorii młodzieżowej. To tutaj startował Piotr Jankowiak z Polkowic, który – zdobywając 8,5 pkt. – wygrał całe zawody i tylko o pół punktu wyprzedził swojego brata Tomasza – informuje Janusz Wąsala.

Organizatorzy podkreślali, że mistrzostwa miały zróżnicowany poziom. – Byli zawodnicy debiutujący w turniejach, ale było także kilku z dość wysokimi kategoriami szachowymi, nawet siódmą – podkreślał J. Wąsala.

Zwycięzcy każdej z grup dostali okazałe puchary, pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji generalnej – medale, a wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy. Patronat honorowy nad turniejem objął bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji legnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..