Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pierwsi w Polsce przejdź do galerii

- Jesteście promieniem światła, rzucanym na zeświecczającą się Europę - mówił w Uniegoszczy bp Marek Mendyk. - Życzę wam, aby waszym śladem poszły inne szkoły.

To pierwsza w Polsce – a być może nawet w Europie – szkoła podstawowa, która posiada oficjalne imię Europejskich Dróg św. Jakuba. Ta niewielka placówka na przedmieściach Lubania znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca spotkania trzech odcinków polskiego Camino: Drogi Dolnośląskiej, Drogi Sudeckiej i szlaku na Via Regia.

W piątek, 19 października, Msza św. w kościele pw. Narodzenia NMP rozpoczęła uroczystości nadania imienia szkole. Zakończyła je akademia w Miejskim Domu Kultury.

Uczniowie lubańskiej SP 2 już od kilku lat parokrotnie w ciągu roku szkolnego wędrują okolicznymi odcinkami Drogi św. Jakuba, poprawiając przy okazji oznakowanie szlaku. Przed kilkoma tygodniami uczestniczyli także w warsztatach dydaktyczno-ceramicznych „Ulep Jakuba”.

Uroczystość nadania szkole imienia Europejskich Dróg św. Jakuba wpisuje się w kalendarz wydarzeń związanych ze zbliżającą się 25-tą rocznicą uznania Camino de Santiago za pierwszy szlak kulturowy Europy oraz 30-tą rocznicą ogłoszenia „Aktu Europejskiego” w Santiago de Compostela.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma