O tym, czym się kierować w pracy na parafii i czy trzeba słuchać świeckich, oraz o Katechizmie Kościoła katolickiego z ks. dr. Bogusławem Wolańskim, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego legnickiej Kurii Biskupiej, rozmawia Jędrzej Rams.
Jędrzej Rams: Kto spotka się 3 listopada w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy?
Ks. dr Bogusław Wolański: – Biskup zaprasza przewodniczącego i sekretarza każdej rady parafialnej z naszej diecezji. Żyjemy obecnie w rzeczywistości posynodalnej I Synodu Diecezji Legnickiej, który zakończył się w marcu tego roku. Mamy więc w diecezji legnickiej swój statut regulujący powoływanie i pracę rad parafialnych. Jest to wszystko odpowiednio nazwane i poukładane. Wiadomo chociażby to, jak długo trwa kadencja rady, jaki jest zakres jej kompetencji. Pamiętamy, że była inicjatywa biskupa rozwiązania wszystkich rad na początku maja 2012 roku i powołania nowych od czerwca tego samego roku, ale już we wszystkich parafiach. Nie ukrywajmy, do tego czasu w wielu parafiach rad nie było.
Ale już wtedy organizowane były spotkania dla członków rad. Czym więc kongres będzie się różnił od tamtych spotkań?
– Nazwaliśmy go kongresem, bo program duszpasterski Kościoła w Polsce na przyszły rok pt. „Być solą ziemi” zachęca, aby w diecezjach odbyły się kongresy rad parafialnych. One będą przygotowaniem do ogólnopolskiego kongresu rad, który odbędzie się we wrześniu 2013 roku w Licheniu. Episkopat Polski i abp Stanisław Gądecki, szef Komisji ds. Duszpasterstwa, chcą zaprosić nie tylko przedstawicieli rad diecezjalnych, ale również rad parafialnych. Trzyletni ogólnopolski program duszpasterski pod hasłem „Kościół domem i szkołą komunii” bierze sobie za cel pobudzenie współodpowiedzialności ludzi świeckich za wspólnotę Kościoła. Mamy dwa ważne gremia, w których ludzie świeccy mają coś do powiedzenia jako głos doradczy dla biskupa i proboszcza. To rada diecezjalna, której kongres się już odbył, i rada parafialna. Stąd też zbieramy członków rad tuż przed rozpoczęciem nowego rocznego programu duszpasterskiego, aby było to naturalne wprowadzenie do Roku Wiary. Od strony formalnej samo spotkanie nie będzie się różniło od poprzednich. Będą część wykładowa, część dyskusyjna czy też spotkania przy stole. A także Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się