Od 2014 roku Puchar Świata w Jakuszycach!

Międzynarodowa Federacja Narciarska zdecydowała: zawody o randze mistrzowskiej będą rozgrywane w Jakuszycach.

FIS postanowiła o tym na ostatnim spotkaniu w Zurychu. Biegi dystansowe oraz sprinty będą organizowane na Polani Jakuszyckiej co dwa lata. Taki dwuletni cykl organizacyjny obejmuje również m.in. Czechy, Estonię i Francję. Najbliższa impreza sygnowana logiem FIS w Szklarskiej Porębie odbędzie się w 2014, później w 2016 i 2018 roku.

Sukces Szklarskiej Poręby jest tym większy, że na początku spotkania w Zurychu FIS nie była skłonna przyznać miastu obu kategorii biegowych tj. sprintu i zmagań długodystansowych.

- Zmiana nie była prosta, ale komisja FIS zrozumiała nasze postulaty i zgodziła się na powtórzenie wariantu z tego roku. Pierwszego dnia w Szklarskiej Porębie zostaną rozegrane sprinty techniką dowolną, a drugiego dnia bieg na 10 km kobiet i 15 km mężczyzn klasykiem – tłumaczył na stronie internetowej miasta Jacek Jaśkowiak, członek Komisji FIS ds. Pucharu Świata.

Przedstawiciele Szklarskiej Poręby zgłosili też FIS projekt organizacji Festiwalu Narciarstwa Klasycznego, który odbywałby się na Polanie Jakuszyckiej oraz w czeskim Harrachovie. W czasie tygodniowych zmagań zawodnicy mają walczyć m.in. w skokach, biegach i kombinacji norweskiej. FIS podobno przygląda się projektowi z dużym zainteresowaniem.

Problemem pozostaje jednak infrastruktura po polskiej stronie. Miasto nadal nie doszło do porozumienia ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów w sprawie warunków i formy najmu, dzierżawy bądź wykupienia terenów Polany Jakuszyckiej.

Jest to niezbędne, bo Stowarzyszenie nie ma pieniędzy, by stworzyć zaplecze potrzebne do zorganizowania zawodów. Takie fundusze mogłoby zdobyć miasto, jednak ono nie posiada praw do Polany Jakuszyckiej.

Przed kilkoma miesiącami władze miasta i zarząd Stowarzyszenia podpisały w tej sprawie list intencyjny. Niestety do dzisiaj brakuje konkretów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..