Nowy numer 25/2018 Archiwum

Współcześni korczakowcy i ich sukces

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w pewnym momencie historii znalazło się na przysłowiowym zakręcie. Legnicki oddział udowadnia, że ciężką pracą można było postawić TPD na nogi.

Na konferencji prasowej członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z oddziału Legnica prześcigali się w pokazywaniu dowodów prężności organizacji. Stąd też liczb i słów padło bardzo dużo. Wśród nich wyróżnia się na pewno ilość funkcjonujących w oddziale Kół.

- Na początku lat 90. XX wieku mieliśmy ich 11. U progu XXI wieku było ich już 70. Teraz mamy ich 120. Dwa lub trzy koła są mało aktywne, jednak pozostałe są bardzo żywotne i działają bardzo prężnie. W ich strukturach funkcjonuje około 2500 członków i ponad 400 wolontariuszy. Mamy czterech rzeczników praw dziecka w regionie. Tym samym tworzymy prawie 5 proc. całego Towarzystwa w Polsce – mówił Kazimierz Pleśniak, prezes TPD w Legnicy.

Dzięki tak rozbudowanym strukturom wolontariusze pomagają każdego roku około 3000 dzieciom z naszego regionu! Organizują im kolonie i półkolonie, zabawy, wycieczki i dostarczają pomoc charytatywną. Niedawno odbyła się Paraolimpiada, a już trwają przygotowania do akcji "Uśmiech pod choinkę". Organizowane są zbiórki żywności oraz przeglądy twórczości osób niepełnosprawnych.

- Kiedy na początku lat 90. XX wieku straciliśmy państwową dotację, trzeba było poszukać nowych form finansowania działalności. Udało się nam stworzyć wokół organizacji pozytywną otoczkę firm i osób prywatnych, wspierających nas w różny sposób. Cieszymy się, bo jest to promocja pozytywnych praktyk przyjaznych środowisku lokalnemu – tłumaczy Adam Kobiel, rzecznik legnickiego oddziału.

Niedawno została powołana do życia Rada Programowo-Doradcza, w której zasiadają najważniejsi polityczni i gospodarczy decydenci z regionu. Są starostowie, wójtowie, burmistrzowie, dyrektorzy ważnych urzędów, a nawet dziennikarze największych regionalnych mediów. W ten sposób również buduje się środowisko.

Na konferencji każdy dziennikarz otrzymał w ramach podziękowania dyplom i oryginalny obrazek.   Na konferencji każdy dziennikarz otrzymał w ramach podziękowania dyplom i oryginalny obrazek. Jędrzej Rams/GN Na końcu padły też niespodziewane słowa w stosunku do legnickich biskupów.

- Zapomniałem podkreślić wielką wdzięczność wobec Kościoła. Będąc jeszcze w Legnicy bardzo nas wspierał bp Stefan Regmunt. Dzięki jego otwartości i dobremu słowu, a także wspieraniu naszych dzieł, przestaliśmy być postrzegani jako organizacja starego systemu. TPD w latach 50. XX wieku była bardzo zindokrtynowana. Jednak już w latach 90. XX wieku wróciła do swoich korzeni. Dzięki wsparciu Kościoła, Caritas, bp. Stefana Cichego i bp. Marka Mendyka nasza organizacja już nie jest postrzegana w ten sposób. Dziękuję za to – podkreślił bardzo mocno Kazimierz Pleśniak.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma