Nowy numer 24/2018 Archiwum

Diecezja ma trzecią bazylikę

Po świątyniach w Krzeszowie i Jeleniej Górze, uroczysty akt ogłoszenia tytułu i godności "basilica minor" odczytano we wnętrzu lokalnego sanktuarium maryjnego w Bolesławcu.

Obok władz samorządowych w sesji Rady Miejskiej wzięli udział prymas Polski abp Józef Kowalczyk, bp Stefan Cichy i bp Marek Mendyk, biskupi sąsiednich diecezji oraz ordynariusz piński, bp Antonij Dziamjanka. Podczas obrad o historii miasta mówili m. in. prof. Grzegorz Strauchold oraz prezydent Bolesławca, Piotr Roman.

W historycznej Sali Rajców odbyła się pierwsza część uroczystości. Na zdj. od lewej: bp Stefan Cichy, abp Józef Kowalczyk, prezydent Bolesławca Piotr Roman   Uroczysta sesja Rady Miejskiej
W historycznej Sali Rajców odbyła się pierwsza część uroczystości. Na zdj. od lewej: bp Stefan Cichy, abp Józef Kowalczyk, prezydent Bolesławca Piotr Roman
Fot. Roman Tomczak/GN
Po sesji Rady Miejskiej uczestnicy święta przeszli w procesji do kościoła pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny i św. Mikołaja. Przed wejściem do świątyni abp Józef Kowalczyk i bp Stefan Cichy przecięli wstęgę, symbolicznie odsłaniając herb papieski, który od dziś będzie zdobił główne wejście do bazyliki.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył prymas Polski. W swojej homilii do wiernych abp Kowalczyk zwrócił uwagę m.in. na powojenne losy Bolesławca i znaczenie Kościoła w życiu osadników. - Pomocą dla tych ludzi w budowaniu nowej rzeczywistości byli  ksiądz i Kościół. Gdzie Kościół, tam łatwiej da się odbudować życie.

Podczas Mszy św. uroczysty dekret o n Obaj hierarchowie wspólnie odsłonili herb papieski, zdobiący wejście do bazyliki   Bp Stefan Cichy i abp Józef Kowalczyk
Obaj hierarchowie wspólnie odsłonili herb papieski, zdobiący wejście do bazyliki
Fot. Roman Tomczak/GN
adaniu tytułu bazyliki mniejszej odczytał ks. dr Arkadiusz Nocoń, pracownik watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Wieczorem, po uroczystościach w bazylice, odbyły się dwa koncerty chórów - niemieckiego z Frankenheim oraz Pueri Cantores Wratislavienses. W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy osób.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • wBolesławcu
  08.10.2012 14:24
  BAZYLIKA MNIEJSZA W BOLESŁAWCU - ZDJĘCIA

  http://wboleslawcu.pl/artyku%C5%82/bazylika-mniejsza-w-boles%C5%82awcu

  ORATORIUM "MATKO NAJPIĘKNIEJSZEGO" - ZDJĘCIA

  http://wboleslawcu.pl/artyku%C5%82/oratorium-matko-najpi%C4%99kniejszego
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma