GN 28/2018 Archiwum

Sfotografuj historię

„Jeżeli lubisz fotografować, chcesz utrwalić w świadomości społecznej teren byłego obozu Gross-Rosen, weź udział w konkursie fotograficznym” – czytamy w informacji na stronie muzeum.

Do udziału w konkursie muzeum zaprasza zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Jak wyjaśnia Grażyna Choptiany, kierownik działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen, głównym celem konkursu jest utrwalenie i zaprezentowanie w nowatorskiej, artystycznej i refleksyjnej formie zachowanych i zrekonstruowanych obiektów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. – Jestem przekonana, że będzie to służyło zachowaniu pamięci o historii tego miejsca – mówi Grażyna Choptiany.

Były niemiecki obóz koncentracyjny Gross-Rosen położony jest na terenie Rogoźnicy, oddalonej zaledwie 10 km kilometrów na południowy wschód od Jawora. Leży już jednak na terenie diecezji świdnickiej. Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.gross-rosen.eu. Konkurs potrwa do 11 marca przyszłego roku. Za najlepsze prace organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody.

Obóz koncentracyjny Gross-Rosen powstał w 1940 r. Aż do końca 1941 r. kierowani tu byli wyłącznie więźniowie z innych obozów koncentracyjnych. Dopiero potem także bezpośrednio z placówek policyjnych. Więźniowie, zwłaszcza w pierwszym okresie przed rozbudową systemu podobozów, w większości byli narodowości polskiej. Zatrudniano ich w pobliskim kamieniołomie, skąd przez 12 godzin na dobę wynosili ważące kilkadziesiąt kilogramów bloki granitu. Szczególnie tragicznym momentem był luty 1945 r. i morderczy marsz śmierci ewakuujący więźniów. Przez obóz przeszło 125 tys. osób, z czego 40 tys. zmarło. Po wojnie przez ok. 2 lata na terenie KL Gross-Rosen funkcjonowało tajne więzienie NKWD.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma